Jak na nachlazení nebo chřipku? Zkuste cibulový, česnekový nebo křenový čaj!

S prvními chladnými dny přichází nejen časté změny počasí, ale také virózy, rýmy a nachlazení. Organismus je oslabený změnami, dny jsou kratší, což nepřidá ani tělu, ani náladě. Virus pak snadno může proniknout do oslabeného těla, je nutné posílit imunitu. A co je levnější a účinnější variantou než jít do lékárny pro preparáty z letáků? Vsadit na poklady z českých zahrádek – cibuli, česnek nebo křen, a uvařit si z nich čaj! Ten nejen zahřeje, ale hlavně pomůže vrátit zpátky do formy.

Cibule proti nachlazení

Cibule je vitamínovou bombou a kromě obrovského množství vitamínu C (na 100 gramů čerstvé cibule až 12 mg) obsahuje mnoho minerálních látek (draslík, hořčík, vápník, mangan). Lékem na nachlazení a při virózách je však obsažený allicin, který působí jako přírodní antibiotikum. Při nachlazení je tedy vhodné si uvařit cibulový čaj, který uvolní nosní a krční sliznice a pomůže od kašle. Jeho příprava je snadná. Nakrájejte dvě cibule a jablko, vložte do hrnce s půllitrem vody, přidejte majoránku a přiveďte k varu, nechte 10 minut louhovat. Po scezení pijte s medem alespoň 3x denně.

Česnek navrátí ztracenou imunitu

Česnek je dalším králem kuchyně a domácí lékárny. Opět obsahuje allicin, řadu vitamínů (C, A, B a E) a minerální látky jako síru nebo selen. Má silné protiplísňové i antivirové účinky a dokáže navrátit ztracenou imunitu. Zmírňuje dopady nachlazení a virózy a při pravidelné konzumaci i zkrátit délku nemoci. Ideální je čerstvý česnek, lze však také pít česnekový čaj doplněný medem a citronem. Na česnekový čaj potřebujete převařit jeden litr vody. Po mírném ochladnutí přidejte 5 na jemno nasekaných stroužků česneku a nechte louhovat. Pijte ochucený citronem a medem několikrát denně.

Křenový čaj nebo raději s uzeným?

Křenu se někdy říká český ženšen, protože je bohatý na vitamíny, minerály i vlákninu. Kromě toho má silné antiseptické a antibiotické účinky a při rýmě nebo nachlazení je doslova požehnáním. Na čaj stačí zalít 10 gramů nastrouhaného česneku vroucí vodou do hrnku, nechat lehce vychladnout a pít s medem. Při pravidelném pití zmizí příznaky nachlazení, chrapotu, ale i mírného kašle do tří dnů. Kdo by chtěl léčbu umocnit, může si dát i nastrouhaný čerstvý křen. Ideálně doplněný o uzené nebo ovar. Křen doplní potřebné vitamíny a minerály, zatímco kvalitní maso tolik potřebnou energii.