Diety, nediety, s nafouknutím má určitě každý zkušenost. Ať už cvičí a drží stravu nebo ne. Jak s takovým nafouknutím bojovat, co ho způsobuje a jak tomu zamezit? O tom se rozepíši v dnešním článku.
Pohyb může pomoci
Možná to pro někoho zní až nevěřícně, že pohyb uvádím na první místo ještě před závratným vyřazením potravin. Je tomu opravdu tak. Pohyb vám může zlepšit trávení, a tak zamezit nafukování.
Určitě spousta z vás má zkušenost, že pokud někam dlouho cestujete autobusem, autem či letadlem, trápí vás poté nafouknutí a cítíte se jako balónek. Stává se to hlavně proto, že dlouhou dobu sedíte a nemáte téměř žádný pohyb.
Proto pokud chcete pomoci trávení a cítit se fit, zařaďte do svého dne dostatek pohybu, ať už delší procházky, tak i nějakou fyzicky náročnější aktivitu jako je silový trénink či nějaký sport.
Vláknina
Vláknina sice prospívá našemu trávení, ale všeho moc škodí. Proto další častou příčinou nafouknutí bývá nadbytek vlákniny či nedostatek.
Vláknina je hlavně v ovoci, zelenině, luštěninách, ovesných vločkách či celozrnných výrobcích.
Nafouknutí může také způsobit náhlý větší příjem vlákniny. Uvedu to na příkladu. Pokud celý život vlákninu téměř nepřijímáte, ze dne na den se rozhodnete začít žít zdravěji a následující den spořádáte tunu zeleniny, může to pro vaše trávení být šok. Tělo si zatím neumí poradit s takovým množství vlákniny, proto je lepší udržovat příjem vlákniny okolo 25 až 40 gramů. S počítáním vlákniny vám mohou pomoci kalorické tabulky.
Potraviny, které pomáhají
Rozhodně je na místě uvést i pár potravin, které jsou přírodními probiotiky a pomohou vám tak s lepším trávením.
Jedná se o všechny zakysané výrobky, či například kyselé zelí. Můžete si také pomoci různými probio nápoji či tabletkami, které jsou na podporu trávení.
Rozhodně bych ale začala se zvýšením pohybu, hlídáním a přidáním vlákniny, zařadila bych nějaké přírodní probiotika z běžně dostupných potravin a až poté jako krajní řešení začala zařazovat doplňky stravy na podporu trávení.
Klid, menší porce a food focus
Poslední, co uvedu v tomto článku je to, jak rychle jídlo jíte, na co se zaměřujete a také jaké máte porce.
Jídlo byste měli jíst v klidu, nehltat, ale pořádně vše rozkousat. Čím pomaleji jíte, tím lépe. Většina lidí je pořád ve spěchu, takže jídlo téměř nerozkouše, hodí do sebe plný talíř a pokračuje v práci. Což je chyba. Jezte pomalu, soustřeďte se na to, co jíte, užívejte si jídlo a vše pořádně kousejte. Zuby vám nebyli dány jen tak z plezíru.
Na porcích sice, co se týče hubnutí, tolik nezáleží, ale zlepšit trávení vám mohou pomoci. Proto pokud vás trápí nadýmání a trávení, je lepší zvolit porce menší a vícekrát za den.