Školka začíná. 5 tipů jak dítěti usnadnit první dny

Netušíte sice, kdy k tomu došlo, ale je to tu. Vaše malé miminko najednou běhá, mluví a místo toho, aby veškerý čas trávilo s vámi, chce za kamarády. Pokud je tomu tak, máte štěstí. Vaše dítě si pravděpodobně školku oblíbí. Máte-li ale doma dítě, které se stydí a pořád vyžaduje vaši přítomnost, určitě uvítáte několik tipů, jak dítěti nástup do mateřské školy usnadnit.

Mluvte s dítětem o školce

Povídejte si s dítětem o školce a odpovězte na všechny jeho otázky. Dobrým pomocníkem vám můžou být nejrůznější dětské knížky na toto téma. Nic dítěti nezatajujte. Řekněte mu popravdě, co ho ve školce čeká.

Nelžete

Dítě by rozhodně mělo vědět, že vy s ním ve školce nebudete (ale se vším mu místo vás může pomoci paní učitelka) nebo například to, že si s ním některé z dětí třeba nebude chtít hrát. Nevykreslujte školku pouze v růžových barvách, ale zároveň dítě školkou ani nestrašte.

Seznamte se

Možná vašemu dítěti pomůže, pokud si školku bude moci před začátkem školního roku prohlédnout, případně se seznámit s paní učitelkou. Můžete také zkusit zjistit, jaké děti budou ve stejné třídě a domluvit si s nimi společné hraní. Vždy je lepší v novém prostředí alespoň někoho znát.

Důležitý první den

První den pošlete syna či dceru do školky s tatínkem. Děti se s tatínky obvykle snadněji loučí a tolik nepláčou. Loučení neprodlužujte a rozhodně na sobě nenechejte znát nervozitu. Děti to vycítí. Pokud můžete, nenechávejte dítě hned na začátku školního roku ve školce celý den, ale vyzvedněte ho po obědě. (Toto neplatí jen pro první den, ale i pro dny následující.)

Oblíbená věc

Dovolte dítěti vzít si s sebou oblíbenou hračku. V případě, že není do školky dovoleno vlastní hračky nosit, namalujte třeba dítěti na ruku srdíčko, aby si vždy mohlo připomenout, že ho máte rádi a hned jak to půjde, tak zase budete spolu.

A na závěr. Pamatujte, že každé dítě je jiné. Co může pomoci jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Proto svému dítěti naslouchejte, zeptejte se ho, co by si přálo a co by mu nejvíce vyhovovalo. Možná vás překvapí, jaké maličkosti mnohdy mohou napomoci tomu, aby dítě bylo ve školce šťastné a spokojené.