Půjčovat si peníze je vlastně umění, jak si sjednat půjčku co nejlépe?

Zní to jednoduše, ale pokud si chcete dohodnout co nejlepší podmínky na trhu, musíte vědět, kde hledat správná čísla. A samozřejmě, nejen cifry tu hrají podstatnou roli, protože velmi důležitá je i pověst poskytovatele. A to jsme stále ještě na začátku, neboť musíte mít jasno také o finanční situaci své rodiny. Znát dobře domácí rozpočet znamená sjednat si půjčku přesně na míru – přesně tohle za vás žádný jiný člověk neudělá…

Zjistit všechny informace a umět mezi nimi filtrovat

Co je důležité a jaké věci jsou naopak spíš podružné? Zodpovědný výběr půjčky je otázkou delšího rozvažování a hledání. Pokud jde řádově o pár tisícovek, určitě není třeba takového zamyšlení, jako když je ve hře desetitisícová nebo dokonce statisícová částka. Tady už totiž má svůj smysl pojištění schopnosti splácet, ale také důkladnější průzkum trhu. Ne všechny nabídky jsou stejné, což je jasné už z principu – volná soutěž přináší pro každého něco jiného a podmínky se mění, někdy doslova ze dne na den.

Pokud jste si už před pár lety nebo měsíci sjednali půjčku u jednoho poskytovatele a chcete jej automaticky oslovit znovu, nedělejte nic ukvapeně. Situace je možná už úplně odlišná, úroky se nabízí v jiném rozpoložení. Ne snad, že by se změnila důvěryhodnost firmy, ale co když je na trhu nějaká, která přináší lepší podmínky?

Poskytovatel by měl mít v každém případě dobré jméno

Kvalitní reference, ty jsou naprostým základem budoucí spolupráce. Elektroniku přeci nakupujete tak, že si nejprve prohlédnete, co o daném modelu mobilního telefonu, notebooku nebo televize říkají jiní lidé. Není příliš poruchový? Opravdu nabídne to, co slibuje reklama? A nezaplatím snad za novinku na trhu příliš velkou částku oproti tomu, co reálně dostanu? Přesně tytéž otázky si musíte klást i ve světě bankovních či nebankovních půjček. Možná úroky klesají, možná je situace spotřebitele stále lepší a lepší. Obezřetnosti ale ve světě financí určitě není nikdy dost.

České sídlo, důvěryhodnost i pro jiné klienty, což si snadno ověříte na internetu, stačí věnovat pár minut času. Měli byste prostě vědět, u koho si půjčujete. V obchodech i v životě si přeci partnery důkladně prověříte, než přijdete na pohovor do firmy, kde byste rádi získali místo, také si zjistíte co nejvíce informací. Jen televizní reklama v hlavním vysílacím čase ale určitě nestačí, abyste na nabídku opravdu kývli a měli pocit, že jste udělali maximum možného a vybrali si nejlepší variantu, je třeba ještě o něco víc…

Spočítejte si, kolik vás to celé bude vlastně stát

Čísla pochopitelně nejsou vše – ale napoví opravdu hodně. Kolik za půjčku zaplatíte? O kolik přeplatíte její jistinu, když si sjednáte desetitisícovou půjčku na měsíc nebo budete chtít rovnou padesát Palackých v horizontu jednoho roku? RPSN neboli roční procentní sazba nákladů napoví nejvíce, protože si z ní vypočtete poměrně snadno veškeré náklady s půjčkou spojené. Ať už jde o samotný úrok, ale také případné poplatky. Ty mohou být šikovně ukryté, že byste je bez tohoto číselného ukazatele ani nerozpoznali. Stačí jen porovnat úrokovou sazbu s RPSN a případná odchylka velmi jasně řekne, s kým máte tu čest!

Podepište jen takový kontrakt, jemuž plně rozumíte, přečetli jste si ho a nemá vás už jak překvapit. Pokud jsou zde nejasné pasáže a smlouva je navíc poměrně dlouhá, možná byste měli vše ještě pečlivě zvážit. Nejsou tu ještě jiné alternativy? Ale samozřejmě, že ano! Stačí strávit chvilku ve vodách tuzemského internetu a brzy budete mít nejméně pět dalších. Dlouhá smlouva plná odboček je nepřítelem každého spotřebitele – zvlášť, jedná-li se o půjčování peněz.