Jak vybrat nejlepší banku

Bankovních institucí je na tuzemském trhu nespočet. Díky tomu má každý z nás možnost svobodné volby z velkého množství variant. Můžete tak získat výrazně výhodnější podmínky než na dřívějším trhu. V následujícím článku se podíváme na několik tipů, jak vybrat nejlepší banku na zřízení účtů různého charakteru.

Udělejte si představu, co od banky požadujete

Základním stavebním kamenem správného výběru nejlepší banky, je dobrá představa o tom, jaké její služby plánujete využívat. Je téměř pravidlem, že jednotlivé bankovní produkty od jedné banky se výrazně liší ve své výhodnosti. Pro to, abyste získali ten nejlepší produkt tak musíte přesně vědět, k čemu budete účet využívat a co od něj požadujete.

Analyzujte trh

Jen těžko můžete vybrat nejlepší banku bez toho, aniž byste do hloubky zkoumali nabídku trhu. Zaměřte se proto ideálně na všechny dostupné banky na trhu a vyberte si tu, která bude nejvíce vyhovovat vašim požadavkům. K tomu vám mohou pomoci například různé internetové porovnávače, které umožní srovnání produktů různých bank na jednom místě.

Sledujte počet bankomatů

Pokud vybíráte banku, která bude nejvíce sedět vašim požadavkům, zaměřte se kromě podmínek vedení účtu také na dostupnost bankomatů. Pokud vaše banka nemá pokrytí bankomatů v širokém rozsahu a za platby u jiných bank si účtuje poplatky, můžete v dlouhodobém horizontu prodělat vysoké částky.

Zaměřte se na pobočky a jejich servis

Kromě rozmístění bankomatů, by vás měla zajímat také dostupnost bankovních poboček. Tyto pobočky můžete využít k vkladům hotovosti, ale i v případě potíží nebo zřízení dalších služeb. Snažte se proto v ideálním případě vybírat takové banky, které mají pobočky v okolí vašeho bydliště. Důležitý je pak také servis, který banka poskytuje například prostřednictvím bezplatné infolinky nebo online chatu s poradci.

Dejte na recenze a doporučení

Pokud si při výběru nevíte rady a nedaří se vám získat dostatek informací o možných variantách, zaměřte se na uživatelské hodnocení klientů jednotlivých bank. Můžete se zeptat rodiny, kamarádů a známých a nechat si doporučit banku, se kterou jsou oni spokojení. Zpětnou vazbu pak jistě najdete i v internetových recenzích jednotlivých bank.

Sjednoťte své bankovní produkty k jednomu poskytovateli

Malá rada na závěr – chcete-li získat výhodné nabídky různých bankovních produktů, pokuste se sjednotit je pod jednoho poskytovatele. Obecně platí, že banky věrným klientům nabízí výrazně přívětivější podmínky než nově příchozím.