Hubnutí je stále dokola otřepávanou frází a zhubnout nějaké to kilo by chtěl nejspíš každý. Jak ale s hubnutím vůbec začít? Co vám dá první signál k tomu, abyste se začali starat o vaši životosprávu a kila šla dolů? Čemu se vyhnout, aby vám snaha o zhubnutí ihned neztroskotala? A jak správně nastavit začátek?
Nepřehlížejte signály těla
Skutečnost, jak si nastavíte začátek vaší snahy zhubnout, ve velkém ovlivní celý proces. Rozhodnutí zhubnout několik kilo a začít žít zdravěji je velkým krokem, který je potřeba vědomě přijmout. Právě u tohoto dělá řada lidí chybu. Rozhodne se začít hubnout ve chvíli, kdy vidí svůj velký zadek. Nebo když se partner otočí po štíhlejším protějšku. Takové zbrklé rozhodnutí však nemá dlouhé trvání a valný konec.
Co by vás mělo k hubnutí přivést spíše? Signály vašeho těla. Může se cítit unavení. Mohou vás z obezity bolet záda. Nejspíš ani po psychické stránce na tom nebudete úplně nejlépe. Když si uvědomíte, že takhle své tělo dál už trápit nechcete, půjde o maličko vědomější rozhodnutí, u kterého máte podstatně vyšší šanci setrvat.
Prvotním impulsem jsou samozřejmě i fotky z dovolené.
Hlavně si proces hubnutí nijak nepřikrášlujte
„Zajdu si do sportovního obchodu, tam nechám jmění za sportovní věci. Nakoupím si zdravou výživu. Budu na sobě tvrdě makat. Od teď za měsíc ze mě bude jiný člověk…” i tohle se řadě lidí honí hlavou. Ale ruku na srdce, opravdu si myslíte, že to bude tak lehké? Ne, nebude. A proto si raději už na začátku přiznejte to nejhorší.
- za dobu hubnutí se vám kolikrát do tělocvičny vůbec nebude chtít,
- budou na vás číhat nejrůznější pokušení – dorty ke kávičce, sladká tyčinka na benzínové pumpě…,
- úbytek váhy bude velmi pomalý,
- kolikrát nebudete stíhat váš nový režim,
- nebude se vám chtíti připravovat zdravé jídlo…
Když si tohle všechno přiznáte, můžete některým pokušením účinně přecházet. Hlavně na sebe nebuďte kdovíjak přísní a sem tam si dovolte zahřešit. Sladkosti vám potom nebudou tak vzácné.
Hubnutí je změna a na tu se musí pomalu
Hubnutí a zdravý životní styl je změna jako každá jiná. Na každou změnu, aby byla efektivní, se musí jít pomalu. Tak totiž máte velkou šanci ošálit mozek, který změnu přijme snáz. Nedívejte se proto nikdy moc dopředu. Plánujte si věci z týdne na týden, ze dne na den. Pamatujte, že lepší než nic je přes den udělat aspoň něco. Nečekejte od sebe velké cíle. Čím větší cíl nesplníte, tím větší zklamání to bude.
Nechte si poradit a nebuďte na hubnutí sami
Na tak velkou změnu, jako je hubnutí, nemusíte být sami. Existují výživová centra a poradny, kde můžete váš stav v klidu zkonzultovat. První rady, jak hubnout vám může poskytnout i váš ošetřující lékař. Spousta informací je také na internetu, tam je potřeba filtrovat nesmysly a cvičící plán si přizpůsobit na míru vašim individuálním potřebám.
Při hubnutí kolikrát pomůže mít kamaráda, se kterým se budete vzájemně motivovat k větším úspěchům.
Pamatujte, že změna životního stylu by měla být trvalá
Na závěr je potřeba uvědomit si, proč do hubnutí vlastně jdete a co od něj čekáte. Chcete hubnout jen na chvíli a po ztrátě vysněných kilogramů se opět vrátit k vašemu stávajícímu režimu? Tak to vás zklameme tím, že to nejspíš nebude fungovat. Abyste se cítili fit a byli krásní i po hubnoucím procesu, musíte zdravější životní styl přijmout za vlastní. Samozřejmě, že můžete ve cvičení maličko povolit, nikdy se ho však nemůžete úplně vzdát. Stejně jako vašeho zdravého jídelníčku.