Jak přestat nestíhat a nemít čas?

„Nestíhám. Nemám čas. To vážně nestihnu. Dnes nemám času nazbyt”… také byste tyto věty našli ve vašem slovníku častěji, než je zdrávo? V tom případě je načase přestat nestíhat a nemít čas. Nejenže se vám uleví a zbavíte se stresu, nýbrž uvidíte, pochopíte a zažijete věci, na které jste kvůli spěchu neměli čas. Jak na to?

Do 24 hodin chcete vměstnat tolik věcí jako do 48 hodin…

Nemáte čas a připadáte si kvůli tomu neschopní? Přitom jste unavení z toho pobíhání a zařizování? Nemáte ani chvilku volna pro sebe? Jestli problém nebude někde jinde. Co když se jednoduše přepínáte? Co když se snažíte nafouknout den pro všechno, co chcete stihnout? On diář toho snese hodně, ale do hodiny se opravdu nevleze víc jak 60 minut.

Tím, že si přes den naplánujete více věcí, než jste v reálu schopní stihnout, se jen stresujete. Uberte proto tam, kde se ubrat dá. Některé věci přesuňte na den další, jiné zvládněte jen z části. Nejste přece superhrdinové, abyste byli na dvou místech zároveň. S tímto faktem se smiřte.

Nemáte čas, protože nepočítáte s povinným odpočinkem

Mnoho lidí nemá čas, protože při plánování povinností jaksi zapomenou na odpočinek. Chtějí den natáhnout, co nejvíce to jde. Pak se náramně diví, když zjistí, že je potřeba jít i spát. Nejste stroje, a proto se zbytečně nepřepínejte. A když už nemůžete jinak, protože váš přeplněný diář je pro vás modlou, začněte si plánovat i odpočinek.

Zvládněte prokrastinaci a budete mít spoustu času

Dalším z častých důvodů, proč vám chybí čas pro věci, které chcete dělat je prokrastinace, dá se to nazvat i lelkováním. Někdy se člověku do nějaké činnosti prostě nechce, a tak ji neustále odkládá. Ve většině případů ale ona povinnost nezmizí a ani ji za vás nikdo neudělá. Když uděláte to, do čeho se vám nechce už ráno (nebo co nejdříve), zbytek dne si více užijete.

Plánujte si věci s dostatečnou rezervou

Nestíháte přijít včas na schůzi? Jen tak tak dobíháte autobus do práce? Může to být i tím, že věci necháváte na poslední chvíli. Také tím, že je váš diář naplánovaný velmi těsně bez dostatečné rezervy. Proto se naučte mezi jednotlivými věcmi počítat s dostatečnou časovou rezervou. Nikdy totiž nevíte, co vám do toho vleze. Pro začátek můžete ke každé činnosti, po které následuje další, připočíst alespoň 10 minut. Uvidíte ten rozdíl!

Vstávejte dříve, ať můžete jít spát ještě před půlnocí

Nedivte se, že nestíháte, když vás z postele nemohou vytáhnout před devátou hodinou ranní. Kdybyste totiž vstávali v šest, máte tři hodiny k dobru a to už se dá stihnout věcí. Proto není od věci naučit se být ranním ptáčetem. Spoustu činností tak můžete stihnout v klidu, kdy vaše děti budou spát. A spát díky tomu můžete večer také dříve… jako zbytek rodiny.

Tip: sedíte nad prací do pozdních nočních hodin? Jenže nápady už nepřicházejí? Netrapte se více, všechno zavřete a běžte spát. Budík si nachystejte o něco dříve. Ráno budete mít nejen více energie, nýbrž přijde i inspirace. Ne nadarmo se říká „ráno moudřejší večera”.

Naučte se říkat NE

Spoustu času vám může ušetřit i jednoduché slovíčko NE. Naučíte-li se ho správně používat ve vhodnou chvíli, budete mít čas i na nové koníčky. Nevěříte? Patříte k lidem, kteří neumí říkat a ne? Děláte  pro druhé věci i za tu cenu, že odložíte své záležitosti? Tak to se ani se nedivíme, že čas nemáte. Naučte se asertivitě a stanete se pánem svého času.