Přírodní svíčky voní a čistí vzduch od nečistot

Svíčka je nejstarším zdrojem světla po otevřeném ohni, jaký lidstvo používá téměř od počátku své historie. Ani vynález elektřiny a umělého osvětlení jí neubral na oblíbenosti. Naopak, svíčka se stala artefaktem, který do našich domácností vnáší zkrocený živel ohně. I svíčkám se však nevyhnuly módní trendy a tendence snižování výrobních nákladů, které daly vzniknout levným a masově prodávaným svícím z ropného parafínu. V poslední době se však stále více obracíme zpátky k přírodě. Rozdíl v materiálu voskovic je totiž obrovský.

Od živočišných tuků po parafín

Materiálů, ze kterých se kdy vyráběly svíce, je velké množství a spousta z nich přetrvala až do dnešních dob. Základní surovinou užívanou od prehistorie byl zvířecí tuk. Záhy se v civilizovaném antickém světě dostal do obliby včelí vosk a druhá půle 19. století dala vzniknout tzv. stearinu, který byl vyráběn zvláštním chemickým postupem z nejrůznějších druhů olejů. Ten se pro svou tepelnou stálost a snadné zpracování využívá pro výrobu svící dodnes, i když často ve směsi s parafinem.

Jeho výhodou byla nižší kouřivost a absence zapáchajícího kouře, který byl typický pro spalování živočišných tuků. To je ostatně výhodou i čistě parafinových svící, které mají technicky vzato vlastně ideální vlastnosti. Jsou tepelně stálé, neroztékají se, dlouho vydrží a jsou bez zápachu. Nicméně jsou produktem vyrobeným z ropy, kvůli čemuž jsou nejenom ekologickou hrozbou pro naši planetu, ale podle vědeckých poznatků se při jejich spalování navíc uvolňují toxické odpadní produkty, jako jsou saze, benzen nebo toluen.

Přírodní vosky a recyklovaný olej

Během posledních desetiletí se klade stále větší důraz na ekologii a trvalou udržitelnost. Ani svíčky tento trend neminul, a proto se jejich výrobci z celého světa doslova předhánějí, kdo z nich využije zajímavější a ekologičtější materiály k jejich výrobě.

Nejoblíbenější stále i po mnoha tisících let zůstává včelí vosk. A není divu. Vědecké výzkumy prokázaly, že spalování včelího vosku pročišťuje vzduch místnosti od prachu, plísní, pylu a jiných alergenů a funguje obdobně jako květiny nebo elektronické ionizátory.

Kromě včelího vosku jsou dnes dostupné voskovice z různých jiných druhů přírodních a z přírodních surovin uměle vytvořených vosků. Ty už ale patří do vyšší cenové kategorie, nicméně často mívají blahodárné účinky na naše zdraví a navíc do ovzduší uvolňují specifickou vůni. Mezi takové materiály patří třeba kokosový vosk, karnaubský vosk nebo různé květinové vosky jako třeba konopný, jasmínový nebo vosk z květu mimózy.

Se skvělým nápadem přišly svíčky s názvem The Greatest Candle in the World, které jsou vytvořeny z recyklovaných kuchyňských olejů, ať už zbylých po fritování nebo z rybích konzerv. Tento koncept má zabránit úniku těchto olejů do přírody, kterou mohou poškodit. Výroba svíček z nich je proto skvělým ekologickým počinem, který je šetrný k životnímu prostředí i k lidskému zdraví.