Když psychika bije na poplach

Každý jednou dojde do bodu, kdy je toho na něj zkrátka už moc. V dnešní uspěchané době není psychické vypětí nic neobvyklého. Vysát z vás energii může jak přílišná práce, tak dlouhodobé psychické napětí v osobním životě, stres a přílišné nároky na sebe sama. Na relaxaci už potom nezbývá čas a tělo se tak dostává do stavu, kdy bere energii ze zásob, až dojde do stádia, kdy není z čeho brát.

Jak poznat, kdy je to ještě v pořádku, a kdy už psychika bije na poplach?

Potíže se spánkem

Neumíte relaxovat? Probouzíte se několikrát za noc a špatně se vám usíná? Může to být příznakem toho, že vaše mysl už toho má tak akorát dost. Nenechte se ale ošálit, příznakem psychické nepohody může být naopak i přílišná potřeba spánku, či stálý pocit únavy. Cítíte se ráno více unavení, než když jste šli spát? V tom případě je potřeba vypnout a dopřát tělu i mysli restart.

Časté změny nálad

To, nad čím byste dříve nejspíš máchli rukou vás dnes dokáže rozpálit doběla. Lidé ve vašem okolí vás rozčilují a jako by vám ubírali energii. Ráno se probouzíte se špatnou náladou, jen co otevřete oči. Máte dobrý život, hodné a zdravé děti, s rodinou vycházíte dobře, a přesto vám připadá, že všechno kolem vás je špatně, ačkoli vlastně nemáte žádný důvod takovým pocitům propadat. Takové nálady vás přepadají nečekaně a bez zjevných příčin.

Nesoustředěnost

I přesto, že nad něčím v klidu sedíte a nic vás nerozptyluje, je pro vás těžší se na daný úkon soustředit. Mysl, jako by někam utíkala. I když po sobě vše kontrolujete třikrát, přesto uděláte chybu. Dostáváte se tak do dalšího stresu a kolotoče nervozity z toho, že svou práci neděláte, jak byste měli a že jste neschopní. Cítíte se pak frustrovaně, na což mozek reaguje dalšími výkyvy nálad a nervozitou.

Nemáte chuť na sex

Z toho ustavičného přemýšlení, jak z toho ven se ve spoustě případů dostaví ztráta chuti na sex. Zkrátka je to to poslední, co by vás teď zajímalo. Máte dost starostí vyrovnat se sama se sebou a svými obavami a sex pro vás přestává být přitažlivý. Stává se spíše povinností, než radostí.

Fyzické projevy

V důsledku dlouhodobého stresu se mohou dostavovat záchvaty nervozity, či úzkosti, které mohou doprovázet i fyzické projevy, jako padání vlasů, bolesti žaludku, průjmy, zácpy, třes rukou, zrychlené dýchání, nebo naopak potíže s dýcháním. Mohou se také projevit nejrůznější kožní problémy, jako jsou ekzémy, lupénka, akné, či přehnané reakce na teplou a studenou vodu.

Ztráta radosti ze života

Vnitřně jste napjatí a celý váš svět se točí v tomto kolotoči stresu a napětí. Kamkoli máte jet, spíše, než vzrušení cítíte obavy z toho, co by se mělo stát a raději byste zůstali doma. Časem dojde k tomu, že vás život přestane těšit a věci vám přestanou dělat radost. Ačkoli se vám partner a rodina snaží život zpříjemnit, neumíte to ocenit a nejraději byste si někam zalezli a s nikým nemluvili.

Pokud opakovaně trpíte výše zmíněnými příznaky, může to být známka toho, že vaše tělo i hlava už mají dost a potřebují si dát pauzu. Je dobré tyto stavy nepodceňovat. Čím déle se snažíte dělat, že se nic neděje, tím více zabředáváte do této bažiny, ze které se jen těžko dostává ven.

Zkuste proto vypnout, udělat si více času pro sebe, vzít si dovolenou z práce, začněte cvičit jógu, meditujte, sportujte. Cokoli, co vám udělá dobře a dopřeje vašemu tělu potřebnou relaxaci. Pokud ani tak nedojde ke zlepšení stavu, nebojte se vyhledat pomoc odborníka. Neznamená to, že nutně skončíte na práškách a udělají z vás blázna. Možná stačí jen malý krůček k tomu, abyste se cítili lépe. Krůček, na který byste sami třeba nepřišli.