Kde lyžovat v Krkonoších

Krkonoše jsou naše nejvyšší hory a stejně tak jsou to hory nejnavštěvovanější. Turisté do nich míří v každém ročním období, tím pravým centrem všeho dění se ale stávají v zimě. Lidé z České republiky i ze zahraničí přijíždějí užít si zimu a využít bohatých možností, které jim nabízejí místní skiareály. V Krkonoších jich je celá řada a vybere si z nich opravdu každý. Které patří mezi ty nejznámější?

SkiResort Černá Hora – Pec

Největší lyžařský resort v České republice sestává celkem ze šesti areálů, kterými jsou Černá hora/Janské Lázně, Pec pod Sněžkou, Černý Důl, Malá Úpa, Velká Úpa a Svoboda nad Úpou. Celkem resort nabízí téměř 50 km sjezdových tratí, 8 lanovek a 41 vleků různých typů. To vše mohou návštěvníci využívat na jeden skipas.

Mezi jednotlivými areály se lze přesouvat speciální autobusovou linkou. Každý ze šesti areálů nabízí něco trochu jiného, zatímco areál Pec pod Sněžkou je se svým tunelem určen spíše pro milovníky adrenalinu a Černá hora nabízí extra dlouhou tříkilometrovou sjezdovku, Černý důl ocení zase spíše začínající či méně zkušení lyžaři.

Samozřejmostí je množství půjčoven, lyžařských škol a dostupnost veškeré infrastruktury. U všech areálů se nachází parkoviště.

Skiareál Herlíkovice

Lyžařský areál Herlíkovice-Bubákov se nachází kousek za Vrchlabím ve směru na Špindlerův mlýn. Zahrnuje celkem 12 kilometrů sjezdovek všech kategorií obtížnosti, které obsluhují dvě čtyřsedačkové lanovky a 5 vleků. Nejdelší cesta čeká cestující 1440 metrů dlouhé lanovky na Žalý.

Naprostá většina sjezdových tratí je uměle zasněžována a návštěvníci si mohou na největších sjezdovkách užít i noční lyžování. Samozřejmostí je přítomnost půjčoven lyžařského vybavení přímo u parkoviště pod areálem či možnost využít pro sebe nebo své děti služeb lyžařských instruktorů.

Hlavní parkoviště přímo pod svahem Žalý je ze silnice Vrchlabí – Špindlerův mlýn jasně označené a viditelné.

Skiareál Strážné

Skiareál Strážné patří mezi menší, avšak výborně vybavené areály. Celkem zde návštěvníci naleznou čtyři sjezdovky v kategoriích modrá, červená i černá o délce 300 až 500 m. Obsluhuje je celkem šest vleků. Celková délka sjezdových tratí jsou necelé 2 km. V areálu je také mírný cvičný svah s dětským vlekem.

Modrá sjezdovka „Nad Kolonkou“ je osvětlena a probíhá na ní večerní lyžování. Milovníci adrenalinu se mohou vyřádit ve freestyle parku či vyzkoušet snowtubing. I ze skiareálu Strážné lze nastoupit na místní běžecké tratě o celkové délce 43 km.

Parkování je možné na dvou placených parkovištích u horní stanice nejdelšího vleku. Návštěvníci tam naleznou i restauraci s pěkným výhledem na sjezdovku.

Skiareál Mladé Buky

Středisko Mladé Buky se rozkládá nedaleko Trutnova a cílí především na rodiny s dětmi. Je zde přes 5 km sjezdových tratí na modrých a červených sjezdovkách obsluhovaných čtyř a třísedačkovou lanovou dráhou i šesti vleky včetně těch pro nejmenší. Přímo v areálu je lyžařská škola, kde se mohou děti seznámit s úplnými základy lyžařského umění.

Kidpark, snowpark, večerní lyžování nebo U-rampa nabídnou zábavu jak nejmenším, tak jejich starším sourozencům nebo rodičům. Na své si přijdou i běžkaři, neboť součástí areálu je 5 km běžecký okruh.

Specialitou areálu je nejdelší bobová dráha v Krkonoších nabízející při jízdě dokonalé výhledy na východní Krkonoše.

Skiareál Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn je nejznámějším krkonošským střediskem a tomu odpovídají i možnosti, které lyžařům nabízí. Celý areál čítá 27 km sjezdovek, na kterých se lze dopravovat na 6 lanovkách a 11 vlecích. Spektrum sjezdovek sahá od dětských až po ty černé, včetně té s certifikací FIS World Cup.

Ve středisku Špindlerův Mlýn se lze mezi areály pohybovat bezplatným skibusem. Mezi nejznámější lokality patří bezesporu areály Medvědín nebo Svatý Petr. Dalšími jsou Hromovka se sjezdovkou i Funparkem, Horní Mísečky nebo Labská (vhodné areály pro začínající lyžaře).

Samozřejmostí je i široká nabídka doplňkových aktivit v podobě kluziště a dalších zábavných prvků, stejně jako špičková infrastruktura v podobě restaurací, půjčoven, servisů nebo lyžařských škol.

Skiareál Ski Family

Lyžařský areál Ski Family se nachází v lokalitě Dolní Dvůr a jak již název napovídá, soustředí se na rodiny s dětmi. K dispozici je zde celkem 8 sjezdovek, z toho dvě jsou velmi krátké a určené dětem. Celková délka sjezdových tratí činí 1450 m. Včetně dětských je zde 6 vleků.

Z určení areálu je zřejmé, že žádnou černou sjezdovku zde nenajdete. Užívat si lze ale večerního lyžování a pohostinnosti místních restaurací, stejně jako lze využít služeb instruktorů, půjčoven lyžařského vybavení nebo servisů. Parkoviště je přímo ve spodní části areálu.