Již naši pravěcí předkové měli tendence přijímat potravu nerovnoměrně. V dobách přebytku se přecpali a tloustli, v dobách nedostatku umírali hladem. V našem mozku je stále zakořeněn pradávný strach z hladu a smrti tak silně, že jakmile se dostaneme ke snadnému zdroji potravy, máme tendence se předzásobit na chudší časy. A náš jazyk je naprogramován tak, že nám přirozeně chutnají sladké a tučné potraviny. Rychle se z nich tvoří tukové zásoby na horší časy a není nutné jich pro přežití sníst tolik. Ale pokud je mísa hranolek nebo bonbonů stále plná, tělo má pořád chuť a my máme tendenci jíst, dokud ji nevyprázdníme. Stejně jako pravěcí lidé. Nezáleží na tom, jak je velká.
Pozorovali jste někdy svého psa? Pokud mu jídlo chutná, spořádá většinou vše, co dostane. I v něm je zakořeněna zkušenost jeho předků.
Jak na to, abychom jedli menší porce?
Pokud vydržíte několik dní jíst menší porce, tělo si zvykne, stáhne se vám žaludek a tělo více jídla nebude vyžadovat. Pomůže vám servírovat si jídlo na menší talíř, ideálně na dezertní. Porce zaplní celý talíř a vy budete mít pocit, že jste spořádali celou horu jídla, zatímco ve skutečnosti jste ho měli méně než včera. Pokud to vydržíte dva až tři týdny, stane se z tohoto přístupu nový návyk, který vám ulehčí hubnutí.
Tak to bychom měli. Zredukovali jsme přebytečné množství jídla. Příliš neřešíme složení jídla. Nemáme sice hlad, ale ani se drasticky nepřejídáme. První krok za námi.
A co dál?
Další snižování porcí už nemá přílišný smysl. Pokud nyní sníme poloviční množství mrkve nebo řízku, které máme na talíři, omezíme zároveň přísun živin a nenasycených mastných kyselin, které potřebujeme pro udržení těla v kondici. Kromě nenasycených mastných kyselin existují i ty nasycené. Čím se liší?
Nasycené versus nenasycené mastné kyseliny
Nasycené mastné kyseliny jsou obsaženy v živočišných produktech, jakými jsou například máslo, smetana, máslo, různé salámy, sýry a další našemu jazýčku chutnající potraviny.
Nasycené mastné kyseliny se významným způsobem podílejí na vzniku civilizačních chorob. Mohou zvyšovat hladinu cholesterolu, riziko infarktu a celkově po nich tloustneme. Jsou to tedy přesně ty kyseliny, kterých bychom měli jíst co nejméně. Mimochodem víte, že existuje dobrý cholesterol, který našemu tělu prospívá a zlý, jež mu naopak škodí? Ale o tom až později. Nyní se vraťme k nenasyceným mastným kyselinám.
Nenasycené mastné kyseliny jsou obsaženy především v rostlinných tucích. Naše tělo je neumí samo vyprodukovat, ale jsou pro nás životně důležité. Proto je musíme přijímat v potravě. Možná jste zaregistrovali termín esenciální mastné kyseliny. Tak to jsou ony. Mají tu vlastnost, že snižují právě zlý cholesterol, čímž snižují riziko kardiovaskulárního onemocnění a pomáhají nám lépe odolávat civilizačním nemocem. Naprosto nejvhodnějšími omlazujícími a život prodlužujícími činiteli jsou jednoduché nenasycené mastné kyseliny obsažené v olivovém či řepkovém oleji. Kromě toho, že odpuzují zlý cholesterol, zvyšují dokonce hladinu toho dobrého.
A jak je to s dobrým a zlým cholesterolem?
Pro přepravu cholesterolu v těle jsou potřeba lipoproteiny, což jsou sloučeniny tuků (lipidů) a bílkovin (proteinů). Pokud lipoproteiny obsahují více bílkovin a méně tuků, jsou menší a hustší. V této podobě se označují jako “High Density Lipoprotein” neboli HDL. Tento typ lipoproteinu transportuje dobrý cholesterol.
Pokud je tomu naopak a do krevního řečiště se dostane více tuků a méně bílkovin, vznikají lipoproteiny velké a řidší. Označují se jako “Low density Lipoprotein” neboli LDL. Tento typ lipoproteinu se podílí na transport špatného cholesterolu.
HDL odvádí cholesterol z krve do jater, kde se vylučuje. LDL naopak odvádí cholesterol z jater a dopravuje ho k buňce. Pokud má buňka dostatek cholesterol, odmítne další a ten poté plave v krvi, v níž stoupá množství tuku. Ukládá se ve stěnách cév a vzniká úrodná půda pro vznik infarktu. Je to jako začarovaný kruh. Pokud jíte neustále tučné jídlo, přestože jsou vaše buňky již cholesterolem naplněny, podporujete vznik nosičů špatného cholesterolu, který si vesele plave ve vaší krvi a přibližuje vás ke smrti.
Pokud si tedy chcete prodloužit život a omladit tělo, zařaďte do svého jídelníčku větší množství nenasycených mastných kyselin a omezte ty nasycené. Vaše tělo vám poděkuje.