Jak zvýšit kalorický výdej bez cvičení?

Rozhodli jste se zhubnout přebytečné kilogramy, ale nejste fanoušci cvičení a sportů? Nestíháte pravidelně chodit do posilovny nebo se vám zkrátka nechce? Nebojte. Zhubnout jde i bez cvičení. V dnešním článku vám prozradíme, jak na to.

Kalorický deficit je klíčem pro hubnutí

Pro to, abyste hubli, je důležité být v kalorickém deficitu.

Kalorický deficit znamená vydat více kalorií než přijmete. Kalorie přijímáte stravou (a slazenými nápoji, alkoholem) a do kalorického výdeje se řadí bazální metabolismus (energie, kterou tělo spálí pro fungování těla), termický efekt jídla (energie spálená na trávení potravin), non excercise activity – NEAT (energie spálená při chůzi, práci, uklízení, apod.) a activity (energie spálená cíleně při sportech, posilování a fyzicky náročné aktivitě).

Bazální metabolismus, termický efekt jídla moc ovlivnit nelze. Pokud dále vyškrtneme cílenou aktivitu při sportu nebo posilování, zbývá nám takzvaný NEAT. A právě této necílené aktivitě během dne se budeme věnovat.

Zvyšte svůj NEAT

Ačkoliv se to nemusí zdát a možná si myslíte, že nejvíce kalorií spálíte v posilovně nebo během, také NEAT je důležitý. Mnohdy spálíte díky necílené aktivitě během dne více kalorií než cíleně v posilovně.

V posilovně nebo při vykonávání sportu trávíte průměrně 1,5 až 2 hodiny. Řekněme, že cvičíte nebo sportujete čtyřikrát týdně, to nám přinese 8 hodin týdně. Týden má 168 hodin, z toho 56 hodin spíme, zbývá nám 112 hodin.

Ze 112 hodin činí sport pouze 8 hodin v týdnu. Proto je klíčové se zaměřit také na necílenou aktivitu během těchto zbývajících hodin.

Jak zvýšit NEAT?

Snažte se být více aktivní během dne.

Každá malá změna, kterou budete neustále opakovat, se v důsledku stane změnou velkou. Může to být více chození pěšky, využití běžných schodů místo výtahu, hraní si se psem, uklízení, při poslechu hudby tančení do rytmu, práci na zahradě a mnoho dalšího.

Tyto malé změny zvládne každý a mohou vám přinést výsledky. Díky tomu, že začnete být více aktivní během dne, zvýšíte výdej kalorií a snáze se dostanete do kalorického deficitu.