Ten, kdo zažil noční řádění kuny pod kapotou svého čtyřkolového miláčka, o jejím řádění bohužel už ví své. Pokud se tedy ani vy nechcete ráno marně snažit otočit klíčkem v zapalování, abyste po bližším prozkoumání zjistili, že vám mlsná kuna rozkousala kabely, rozhodně čtěte dál. Když se vám totiž podaří kunu od návštěvy právě vašeho auta odradit, ušetříte si pěkných pár tisíc za návštěvu autoservisu.
Opravdu pomůže jenom garáž?
Nechceme tnout do živého, pokud se marně už roky snažíte ušetřit na vlastní garáž a stále musíte parkovat venku před domem. Za zmínku však rozhodně stojí fakt, že ani garáž nemusí být ochrannou stoprocentní. Tedy v případě, že o ni nepečujete jako o oko v hlavě a neucpete každičkou skulinku, kterou by se – se svými zvrácenými chuťovými pohárky – mohla kuna protáhnout. Je to totiž zvířátko velmi obratné a stačí mu pár centimetrů. V garáži ji pak máte tak jako tak. Dobře zabezpečená garáž je však rozhodně nejlepším řešením, jak kuně nedat šanci. Naštěstí však existuje mnoho osvědčených babských i odborných rad, jak kunu odradit!
Kuna je mlsná, ale také chráněná!
Nesmíme zapomenout zmínit, že i když vás kuna dost možná vytáčí do běla, je zákonem chráněným živočichem. A tak,i když se vám možná neusadí jen v autě, ale jiné její příbuzné třeba na půdě, rozhodně na ní nemůžete použít žádné jedy či pasti a nástrahy, které by ji usmrtily. Je až s podivem, proč kuně chutnají právě hadičky, izolace a manžety, ale je to zkrátka tak. Zbytkové teplo z motoru ji začíná lákat právě s příchodem chladnějších nocí, kde si nejen příjemně ustele, ale bohužel také povečeří. Smutným konstatováním je však bohužel fakt, že nezůstává u jediné návštěvy – pach kuny zůstává v motoru a přiláká jak samotnou kunu i další večer, tak i její početné příbuzenstvo.
Kouzlo babských rad, jak kunu odlákat
Naše babičky si se spoustou věcí věděly rady a jejich nápady skvěle fungují i dodnes. Velmi rafinovaným, levným a hlavně účinným prostředkem proti kunám jsou lidské vlasy nebo kočičí a psí chlupy, které snadno získáte od svého či sousedovic mazlíčka. Stačí je nacpat do ponožky, nejlépe silonové, a položit ji pod kapotu do blízkosti motoru – ne však přímo na horké části. Máte-li možnost požádat v zoologické zahradě o tygří trus, i ten je prý velmi účinný, ale také nevábně vonící. Kunu úspěšně odradíte i citrusovým vonným olejem či octem a také dekou vašich chlupatých mazlíčků, kterou položíte pod auto. Ostatně i pach samotných psů či koček, pobíhajících po vaší zahradě, kunu údajně irituje a na návštěvu vašeho auta ji přejde chuť.
Vsaďte na profesionální pomocníky
Nevěříte pověrám a babským povídačkám? Nevadí! Vybírat můžete z bohaté nabídky speciálních přípravků, které kuny odpudí. Do této kategorie patří profesionální spreje proti kunám, výkonné ultrazvukové rušičky, které kuny velmi nerady poslouchají, stejně jako jiné akustické rušičky. Vsadit můžete i na zářivku fungující na principu pohybového čidla, která po rozsvícení kunu vyleká a odežene. Elektronické rušičky provází velmi dobrá pověst. Jsou napájeny z autobaterie a automaticky se spouští po vypnutí motoru. Vybírat můžete z akustických či ultrazvukových, které slyší pouze zvířata. Velmi osvědčené je kombinování více variant, protože právě na světelnou variantu si mohou kuny časem zvyknout.