Jak vybrat střední školu

Končíte svoji povinnou školní docházku na základní škole a přemýšlíte kam dál? Dnešní doba vám dává spoustu možností volby, což znamená téměř neomezený výběr. Mnoho žáků však díky tomu tápe a rozhoduje se nad nespočtem různých variant. V útlém věku je pro studenty velmi obtížné rozhodnout, kam se budou ubírat jejich další kroky, a proto jsme pro vás připravili krátký článek s obecnými radami jak vybrat střední školu.

Rozhodujte se podle zájmů

Výběr může být u mnoha mladých studentů opravdu problematický vzhledem k jejich nekonkrétním představám o své budoucnosti. Velmi dobrou variantou bývá v těchto případech rozhodnutí podle největších zájmů jedince. Pokud vynikáte ve sportech, rozhlížejte se po sportovním gymnáziu, pokud jsou vaší zálibou motorky, hledejte školu s mechanickými obory. Nabídka je opravdu široká, a pokud sumarizujete své zájmy, můžete najít snadno ideální variantu a spojit své studium i s mimoškolním zájmem.

Diskutujte s rodiči i učiteli

Pokud si nejste jistí nebo nejste schopni objektivně posoudit své silné a slabé stránky v jednotlivých oborech, diskutujte o svých plánech se svými rodiči, učiteli a kamarády. Právě oni vám mohou dat velmi důležitou zpětnou vazbu ohledně vašich schopností a poradit vám, jaká cesta by pro vás mohla být nejlepší.

Zjistěte si podmínky přijetí

Výběr střední školy by měl být založen také na prostudování podmínek přijímacího řízení. Zjistěte si, jakou formu testu nebo zkoušek vámi vybraná škola realizuje a odhadněte, zda se na ně dokážete připravit. Je zbytečné plýtvat přihláškami na školy, kde vám nevyhovuje forma přijímaček nebo se k nim například nemůžete dostavit.

Vybírejte školu podle její lokace

Dalším důležitým aspektem výběru střední školy, je její poloha. Musíte si předem ujasnit, zda chcete trávit dlouhý čas na každodenní cestě za studiem nebo jste ochotní stěhovat se na internát. Přestup na střední školu s sebou totiž přináší také náročnou změnu prostředí a vašeho životního stylu.