Jak ušetřit za dovolenou

Chystáte se na letní nebo zimní dovolenou a disponujete pouze omezeným rozpočtem? Několikadenní výlety pro celou rodinu mohou být mnohdy velmi nákladnou záležitostí. V následujícím článku si rozebereme několik základních tipů, které vám pomohou vybrat ideální dovolenou s ohledem na vaši finanční situaci.

Volte destinace s dobrým poměrem ceny ku výkonu

Obecně platí, že některé destinace jsou velmi nákladné, a naopak jiné lokality mohou nabízet za stejnou (nebo dokonce i nižší cenu) mnohonásobně větší komfort. Vždy si tedy před plánováním dovolené udělejte přehled o tom, která konkrétní místa ve vámi vybrané oblasti nabízejí únosné cenové podmínky.

Dejte na doporučení a recenze

Nejen v tomto ohledu se vyplatí sledovat různá doporučení a reference. Můžete využít dostupné internetové porovnávače, ale dobrou variantou je samozřejmě i zpětná vazba od známých, rodiny nebo kamarádů, kteří již v dané oblasti byli a mohou vám poreferovat o cenové hladině služeb v daném místě.

Srovnejte nabídky dostupných cestovních kanceláří a agentur

Pokud máte již svůj zájezd vybraný, vždy se rozhlížejte po všech možných alternativách. Stejné zájezdy se mohou v nabídce od jednotlivých cestovních kanceláři i agentur cenově velmi odlišovat a z toho důvodu je vždy velmi výhodné detailně prozkoumat kompletní nabídku. Díky tomu můžete ušetřit i několik desítek procent pořizovací ceny.

Zvolte nejvýhodnější způsob dopravy

Obecně platí, že značnou část ceny velkého množství zájezdů tvoří cena dopravy. Zkuste proto dobře rozmýšlet který způsob je pro vás nejvýhodnější. Pokud cestujete například s dalšími čtyřmi členy rodiny či přáteli, může být cesta autem dokonce výhodnější než využití autobusu. Podobné situace pak mohou nastat i u dalších druhů dopravních prostředků.

Myslete dopředu

Nepočítejte cenu zájezdu pouze v kontextu pořizovací částky a vezměte v potaz i další spojené náklady. Pokud například součástí ceny daného zájezdu není stravování, je nutné započítat další náklady za jídlo. Podobně je tomu samozřejmě i v případě jiných služeb. Vždy se tedy snažte analyzovat kompletní náklady, abyste mohli zvolit nejvýhodnější alternativu.

Snažte se na dovolené nemyslet především na peníze

Až budete na dovolené zapomeňte na starosti ohledně její ceny. Primárně si pořádně užijte odpočinek a načerpejte dostatek sil!