Co byste měli vědět, než si pořídíte kočku

Možná si říkáte, že víte vše, co potřebujete, ale nikdy není na škodu si aspoň připomenout, na co se zaměřit před koupí mazlíčka. Především je potřeba si uvědomit, že zvíře je živý tvor, kterého nemůžete vrátit, když vás přestane bavit. Připravte se, že vám do života přinese radosti, ale i starosti. To často lidé podceňují, a proto na ulici skončí ročně přes 28 tisíc koček.

Kočka místo psa, protože nemám čas

Jestli si chcete pořídit kočku, protože je méně časově náročná než pes, měli byste se pořádně zamyslet. To, že ji nemusíte venčit, neznamená, že jí nemusíte věnovat moc času. Pokud jste časově vytížení a zpravidla jste mimo domov od rána do večera, radši si pořiďte želvu. I když to tak často nevypadá, většina koček potřebuje, aby se jim člověk věnoval častěji než jen večer před spaním. V důsledku osamělosti se můžou snažit o zvýšení pozornosti. A to například vykonáváním potřeby, ať už do postele, bot, nebo čehokoliv jiného.

Kde a jakou rasu si pořídit?

Pokud jste se nerozhodli pro adopci kočky z útulku, rozhodně stojí za to věnovat čas výběru rasy a vhodných chovatelů.
Je důležité prověřit si, od jakých chovatelů kotě pochází. Původní majitelé by jej měli naučit základní hygienické návyky a mělo by být zvyklé na lidi a lidskou ruku. Zodpovědnější chovatelé dodají taky deku, nebo jiný látkový předmět z původního domova, na kterou je kotě zvyklé. Bude se tak cítit mnohem bezpečněji.

Druhá věc, na kterou se stojí za to zaměřit, je vybrat si tu správnou rasu. A to obzvlášť pokud chováte jiné zvíře, nebo je ve vaší domácnosti malé dítě. Jsou plemena, která jsou vůči těmto okolnostem obecně mnohem tolerantnější než jiná. Snadné řešení je napsat si na papír, co od ní očekáváte a v jakých podmínkách bude žít. To vám pomůže si správně vybrat. Sice tím nezískáte jistotu, že váš nový přírůstek bude 100% podle vašich přání, ale minimálně se jim přiblíží.

Pár základních otázek:

  1. Jaká je vaše domácnost? (klidná/hlučná, s dětmi, zvířaty atd.)
  2. Bude mít možnost chodit ven?
  3. Kolik času pro ni máte? (některé kočky vyžadují každodenní česání)
  4. Jaké vlastnosti by měla mít?

Koťátka s průkazem původu, nebo bez?

Je čistě na vás, pro jakou variantu se rozhodnete. Kotě z chovatelské stanice je sice dražší, ale průkaz původu vám zaručí, že budete vědět vše důležité o jejich předcích. Můžete se tak vyhnout dědičným nemocem a genetickým vadám. U koček bez papírů si sice nemůžete být jisti, o jaké plemeno se jedná a kdo jsou jejich rodiče, ale na druhou stranu často bývají ohledně stravy méně vybíravé a majitelé za ně chtějí mnohem méně peněz.