10 tipů na použití jedlé sody, o kterých jste neměli tušení

Jedlá soda nechybí v žádné domácnosti, protože má využití v kuchyni při pečení namísto kypřicího prášku, ale každá hospodyňka ví také o jejích čisticích účincích. Však také nahrazuje drahou chemii, je totiž neuvěřitelně levná a účinná, navíc ekologická. Její využití je však mnohem širší, než se se obecně ví. S úspěchem se používá při otocích, místo antiperspirantu, ale také pro neutralizaci pachů v ledničce i botách. Kde ještě je jedlá soda účinným pomocníkem a měli bychom jejích vlastností patřičně využít?

1. Zmírňuje otoky

Otoky ze spálené kůže, ale i nohou? Jedlá soda si poradí se všemi druhy otoků. Na podrážděnou kůži naneste kašičku z jedlé sody a vody, nechte působit. Unavené a oteklé nohy naopak ponořte do nádoby s teplou vodou, do které přidáte podle množství vody 3-5 lžic jedlé sody a necháte působit 15-20 minut.

2. Při poštípání hmyzem

Štípance od komárů a jiného hmyzu? Nevzhledných a bolavých fleků se zbavíte pomocí pasty z jedlé sody. Vyrobte si jí ze 3 dílů jedlé sody a 1 dílu vody, naneste na postižená místa a nechte působit.

3. Vyčistí černé tečky

Ucpané póry na obličeji, takzvané černé tečky, umí potrápit nejen dospívající. Jedlá soda však s nimi umí zatočit. Stačí si vyrobit domácí pleťovou masku z jedlé sody, olivového oleje a medu. Všechny ingredience smíchejte, naneste na obličej a nechte 10 minut působit. Kůže bude krásně čistá a sametově hebká.

4. Nahradí antiperspirant

Pastu z jedlé sody a vody (v poměru 3:1) naneste do podpaží, soda zabrání šíření tělesného pachu, ale také zamezí nadměrnému pocení.

5. Neutralizuje pachy

Jedlá soda neutralizuje nejen tělesný zápach, ale také všechny ostatní pachy. Použití je možné do šatních skříní pro odstranění zatuchlosti a osvěžení prádla, ale také na odstranění zápachu z lednice, mikrovlnné trouby nebo myčky. Pro odstranění zápachu z bot stačí nasypat trochu jedlé sody přímo dovnitř, nechat působit přes noc a ráno prášek vysypat.

6. Účinné kloktadlo

Bolest v krku? Smíchejte lžičku jedlé sody s malou sklenkou vody a kloktejte. Neopomeňte vypláchnout celou ústní dutinu, zmizí totiž nejen bolest v krku, ale nádavkem budete mít svěží dech a krásně čisté zuby.

7. Detoxikuje organismus

Při překyselení organismu je vhodné vmíchat ¼ lžičky sody do sklenice vody, přidat pár kapek citronu, vypít sklenici ráno a večer. Obdobně je možné použít roztok jako akutní řešení při pálení žáhy (lze zvýšit dávku sody na 1 lžičku na sklenici vody a při obtížích vypít).

8. Na tělový peeling

Vyrobenou pastou ze sody a vody v poměru 3:1 si potřete kůži a jemně masírujte, poté umyjte teplou vodou. Pleť bude vyčištěná od odumřelých částeček kůže a krásně jemná.

9. Při migréně

Jedlá soda pomůže také při bolestech hlavy a úporné migréně, stačí smíchat 150 ml vody se lžičkou sody a doplnit šťávou z ½ citronu, naráz vypijte a poté chvilku odpočívejte, bolesti by měly zmizet.

10. Nahradí osvěžovač vzduchu

Jak vyčistit vzduch v domácnosti? Jednoduše opět pomocí sody rozpuštěné ve vodě, kterou nalijete do rozprašovače. Rozprášený roztok zlikviduje pachy, kouř z cigaret nebo zatuchlost, při přidání esenciálních olejů funguje jako vonný sprej.