Jak ušetřit při jarní výsadbě

S nadcházejícím jarem přichází nejen radost, ale pro majitele zahrádek, rodinných domů a balkonů také spousta práce. Je čas plánování a pořizování jarní výsadby užitkové i okrasné. Přinášíme vám pět nápadů, jak ušetřit při nákupu rostlinek.

1/ Sazenice si předpěstujte ze semínek

Tato rada se dá použít v případě, že začnete včas. U mnoha druhů rostlin se semínka na předpěstování vysévají v průběhu února či března, ale například u paprik se doporučuje zasít již koncem ledna. Je proto užitečné vypracovat si plán, co chcete pěstovat. U jednotlivých plodin si nastudujte požadavky na pěstování a vysejte ve správném termínu. Kvalitní sazenice v požadovaném množství tak získáte za mnohem nižší cenu, než když je o dva měsíce později koupíte již vzrostlé v zahradnictví.

2/ Použijte semínka z koupených plodů

Pokud nepěstujete na prodej, ale pouze pro vlastní potřebu, nemusíte nikomu dokládat odrůdu dané rostliny. Tato metoda je u zahrádkářů rozšířena zejména u zajímavých plodin. V supermarketech se často prodávají různá neobvyklá zbarvení rajčat. Můžou být tmavá, pruhovaná, rozmanitých tvarů. Nadšený zahrádkář zakoupí rajče, doma ho sní a pokud mu chutná, semínka zasadí. Získá tak kvalitní sadbu neobvyklé rostliny za cenu jednoho snědeného kusu.

3/ Vyměňujte s přáteli

Jistě máte v okruhu svých známých další nadšené zahrádkáře. Pokud vám něco nevzešlo podle představ, nebo jste něco včas zasít nestihli, poptejte se. Spousta zahrádkářů raději vysévá více semen a pro výsadbu vybírá nejsilnější rostlinky. Rostlinky, které neprojdou přísným výběrem, často končí v kompostu. Při dobrých podmínkách a péči by však i tyto sazenice s největší pravděpodobností brzy vše dohonily. Můžete tedy zkusit vyměnit své přebytky za přebytky od přátel.

4/ Hlídejte slevové akce

Pokud se rozhodnete pro koupi předpěstovaných sazenic, můžete je koupit ve velmi výrazné slevě. Zahradnictví i hobby markety prodávají sazenice podle toho, kdy je jejich čas na výsadbu na záhon. Pokud některé sazenice neprodají do určitého termínu, většinou je hodně zlevní. Potřebují totiž uvolnit prostory pro další vlnu zboží.

5/ Podle podmínek volte vhodné rostliny

I při nákupu kvalitních sazenic a sebelepší péči se vybrané rostlině nemusí dařit. Důležitým hlediskem pro výběr jsou podmínky, které máte k dispozici. Pokud máte zahradu ve stínu, nebo naopak na jižním svahu, kam praží slunce celý den, je potřeba vybrat rostliny, které dané podmínky snesou. Pečlivým prostudováním nároků jednotlivých rostlin ušetříte už tím, že nevhodné sazenice vůbec nezakoupíte.