Jak správně větrat?

Zdá se to snadné – otevřu okna a pozvu čerstvý vzduch do bytu. S příchodem chladných dní a topné sezóny se však špatné větrání může stát zlodějem vyhřátého vzduchu nebo naopak viníkem únavy a bolestí hlavy. Na větrání se zkrátka musí chytře tak, aby vaše domácnost byla fit a vy se cítili stále skvěle.

Proč větrat?

Čerstvý vzduch zkrátka potřebujeme, i když je nám v příjemně vyhřáté místnosti báječně. Nic naplat – je třeba vzduch „občerstvit“, okysličit a zamezit tak nejen šíření virů a bakterií, ale také zabránit únavě či migrénám, které vznikají právě z přehřátého a neobměněného vzduchu, zkazit vám den. I když se vám do větrání nechce, bojíte se účtů za topnou sezónu – pro vaši duševní i tělesnou pohodu je zkrátka větrání důležité. Navíc pravidelná obměna vzduchu brání vzniku případné plísni. Větráním se reguluje vlhkost vzduchu – její správná hodnota je také důležitá. Větrání brání nejen množení zmíněných plísní, ale také množení roztočů.

Jak tedy na správné větrání?

Stačí se držet jednoduchého pravidla – větrat rychle, ale intenzivně. Když nastane topná sezóna, je nejvyšší čas začít větrat. Ne však za pomocí ventilaček, ale otevřením celého křídla okna či balkónu. Nebojte se otevřít všechna okna najednou, a vykouzlit tak malý bezpečný průvan alespoň na pět minut. Čerstvý vzduch se tak vymění rychle a intenzivně. A nedojde přitom k ochlazení stěn bytu. A tedy velkým tepelným ztrátám. Mikroventilaci i klasické ventilačky přes zimu nechejte raději zavřené – vzduch jejich pomocí nevyměníte v celé místnosti, a navíc matete termostatickou hlavici radiátorů. Rozhodně si však posviťte na kontrolu těsnění i seřízení oken, aby vám teplo zbytečně neunikalo netěsnostmi ven.

Jděte na to moderně! Rekuperujte!

Ano, rekuperace vzduchu – tedy řízená výměna vzduchu v obytné místnosti – rozhodně vede žebříček nejefektivnějšího větrání. Díky systému rekuperace totiž odcházející teplý vzduch předává své teplo přicházejícímu chladnému vzduchu, který je však čerstvý, svěží, ale rekuperací předehřátý. Tepelné ztráty během větrání jsou tak minimální.