Jak nakopnout metabolismus

Špatný metabolismus je příčinou mnoha problémů. Ať už je zrychlený nebo zpomalený, tak to není ideální.

Co je to metabolismus

Metabolismus je látková přeměna, ke které dochází při proměně látek a energií v živých organismech.

Rozlišujeme:

  • katabolismus – rozkladný proces
  • anabolismus – výstavbový proces

Látky, vznikající během procesu metabolismu, označujeme metabolity.

Bazální metabolismus

Jedná se o základní metabolismus, tj. klidový. Zajišťuje samotné přežití těla. Měří se vždy při teplotě, ve které není zapojena termoregulace.

Tento metabolismus zajišťuje energii na dýchání, tlukot srdce, činnost mozku…

Jak metabolismus zrychlit

Líný metabolismus je příčinou utrpení především lidí, kteří se snaží zhubnout. Neustále držíte dietu, odpíráte si jídlo, cvičíte a přesto nehubnete? Může za to zlenivělý metabolismus.

Paradoxně už samotná dieta zpomaluje metabolismus, neboť tělo při věčném odpírání jídla, má tendenci ukládat si do zásoby, na horší časy, a tudíž se mnohdy při dietě objeví přibírání. Toto jednání organismu je zafixováno v genech a může za něj „šetřící gen“.

Co je zač? Tento gen je v genetické výbavě jednoduše pro to, že ne vždy bylo dostatek jídla. Když se tedy sníží příjem potravy, tento gen se zaktivuje.

Zpomalený metabolismus můžete samozřejmě zrychlit dodržováním několika zásad:

  • vždy snídejte: snídaní naznačíte tělu, že dnes nebude strádat. Začněte den výživnou snídaní skládající se ze složených sacharidů, tuků i bílkovin.
  • pravidelnou stravou k úspěchu: pravidelný příjem živin dokonale tělo uspokojí a s pocitem „není nedostatek jídla“, bude tělo ochotnější pálit energii.
  • aktivita: cvičte denně alespoň 30 minut. Pravidelný pohyb zrychluje metabolismus.

Co pomůže ještě nastartovat metabolismus? Určitě budování svalů, které mají vyšší bazální metabolismus, takže potom budete pálit více energie v klidu. Potřebné je také dostatečně pít.

Nic nepomáhá a vy stále přibíráte, jste unavení a bez energie? Nebo naopak máte energie přespříliš a jste vyzáblí? Pak je čas navštívit lékaře. Pravděpodobně viníkem bude jen zpomalená nebo naopak zrychlená činnost štítné žlázy.