Jak přežít parné dny v bytě?

Léto je opět tu a s ním jsou zde i parné dny. Venku bývá kolem 30 °C, tudíž se před vedrem jdeme automaticky schovat dovnitř. Co když ale doma nemáte klimatizaci a je zde také k nevydržení?

Větrání

Pokud je venku kolem 30 °C, větrání opravdu není dobrý nápad. V letních dnech je ideální větrat během noci, kdy jsou teploty nižší. Doporučuji otevřít okna dokořán, načerpat chladný vzduch a následně se během dne „zabednit“ – zavřít okna, použít žaluzie a držet si studený vzduch v bytě co nejdéle.

Žaluzie

Zatáhnutí žaluzií, či rolet je výborné pro zastavení slunečních paprsků, které ohřívají místnost. Ideální je, mít je zatažené během dne. Občas ovšem musíte odtemnit, nebo si vyvětrat zatuchlý vzduch. Na řadu přichází tedy další tip.

Ventilátor

Další tip je bezesporu ventilátor. Dají se koupit v jakémkoliv elektru, nebo i klasických obchodech, jako je Globus či Kaufland. Ceny se pohybují od několika málo stovek, po několik tisíc. Záleží jen, co preferujete – více rychlostí, tichý chod, vysoký stojan. Pro správný výběr můžete použít například srovnávací portál Heureka.cz

Domácí práce

Je jasné, že občas musíte např. vyžehlit. Rozmyslete si, zda chcete sebe i místnost zahřát topným tělesem. Žehlení a další domácí práce, při kterých zahřejete nejen sami sebe doporučuji provádět buď brzy ráno, nebo večer.

Lahev s ledem, mokré závěsy, voda v umyvadlech

Na internetu je mnoho dalších rad, jak ochladit byt. Jedna z nich je postavit plastovou lahev s ledem před větrák, která bude místnost ochlazovat. Po vlastní zkušenosti mohu říct jen jedno – kravina.

Další pomůckou je namočení závěsů během noci, které pomohou ochladit vzduch v bytě, který si zde během dne uchováte – příliš náročné.

Posledním „lifehackem“ je napuštěná voda v umyvadlech/vaně ve výšce několika centimetrů. Voda se odpařuje a místnost navlhne. Pokud nebydlíte v bytě 1×1 metr, ani toto nezkoušejte.

Přenosné klimatizace, ochlazovače vzduchu

Pokud je ve vašem bytě opravdu velké vedro a klasická klimatizace je příliš drahá a náročná na zabudování, můžete sáhnout i po přenosných klimatizacích, či ochlazovacích vzduchu.

Klimatizace má velkou nevýhodu v tom, že vysouší vzduch. Ochlazovače místnost naopak zvlhčují. Je jen na vás, kterou variantu si vyberete, jelikož obě mají svá pro i proti.

Pitný režim

Nejdůležitější je dodržovat pitný režim. Dostatečným přísunem obyčejné vody zajistíte ochlazování těla zevnitř, tudíž budete mít menší pocit vedra.

Alkohol a kávu zcela vynechte Obě varianty dehydratují.

Voda

Dobré je také použít vodní rozprašovače (např. na květiny) a osvěžovat si části těla během dne. Také se častěji sprchujte vlažnou a studenou vodou. Toto vám zaručí nižší teplotu a s tím i spojený pocit vedra.