Jak mluvit na veřejnosti a nezbláznit se z toho

Mezi lidmi ve světě obecně panuje strach z mluvení na veřejnosti. Když bychom se podívali na statistiky, zjistili bychom, že se jedná o tak velkou obavu, že i hrůzy ze smrti nejsou v žebříčku tak vysoko. Přitom mluvení před lidmi nemusí být tak těžké… 

„Ať už si myslíte, že něco dokážete, nebo si myslíte, že to nedokážete, v obou případech máte pravdu.“ – Henry Ford

Důležitější než den D, jsou dny, které k němu vedou.

Napište si celou řeč do Wordu. Vykašlete se na gramatiku a syntax, pište tak, jak je vám to nejpříjemnější. Nezapomeňte na pozdrav, poděkování i rozloučení, váš dokument by měl obsahovat opravdu vše.

Vypište si body, které si s sebou vezmete i na pódium. Každá řeč by měla být shrnuta do tří hlavních bodů, které se postupně rozvíjejí. Začněte živě, donuťte posluchače přemýšlet. V úvodu můžete použít statistiky, citáty, osobní příhody či něco, co dokáže lidi upoutat.

Úvod

Bod č. 1

Bod č. 2

Bod č. 3

Shrnutí a zakončení

Je obecně známo, že si posluchač nejvíce pamatuje začátek a konec. Dejte si záležet, abyste právě těmto pár minutám věnovali nejvíce času. Pohrajte si se slovy, zvolte ale ty, které vám půjdou lehce vyslovit a nebudou obtížná k porozumění. Řeč by měla být stručná a výstižná, netrapte sebe ani ostatní souvětími.

Čtěte svou řeč nahlas. Několikrát denně. Postupně si můžete zkusit říct jeden odstavec zpaměti, dbejte však na rychlost a tón vašeho hlasu. Mluvte zřetelně a pomalu, je totiž možné, že se vám na podiu hlas stresem zrychlí.

Začněte opravdu brzo, přípravu nesmíte uspěchat. Dejte si záležet na tom, abyste byli perfektně připravení. Dva dny před mluvením budete muset odhodit napsaný papír a věnovat se pouze již znázorněné bodové struktuře.

Mluvte před zrcadlem. Nacvičte si chůzi i gesta, mluvte nahlas a cvičte pokaždé, když se naskytne příležitost. Zakončete vaše trénování nahráním videa.

Co se stresem?

  1. Zeptejte se sami sebe: „Je tato situace pod mojí kontrolou, nebo závisí na něčem jiném? (situaci, lidech)“. Většinou je mluvení na veřejnosti pod vaší kontrolou. Jen vy můžete rozhodnout, jak se bude vyvíjet.
  2. Co skvělého by se mohlo stát, kdyby se mi řeč povedla? (povýšení, získání kontaktů…)
  3. Napište své pocity na kus papíru.
  4. Buďte aktivní a mezi trénink zařaďte aktivity, které vám udělají radost.
  5. Zkuste dechová cvičení. (nádech na 4 s, zadržení na 7 s, výdech na 8 s)
  6. Zapomeňte na nezdravé jídlo. Dejte mozku oříšky nebo maso.
  7. Představte si, že sedíte doma na gauči a pozorujete svou situaci v televizi. Když se na ni budete dívat z dálky, uvědomíte si, že nevypadá tak strašidelně.
  8. Lehněte si a pozorujte pouze svůj dech.
  9. Zkuste něco nového. Upečte nový dezert podle zajímavého receptu nebo běžte na seminář ve vašem okolí.
  10. Do této doby jste přežili 100 % vašich špatných dnů. Přežijete naprosto cokoliv.

A co když už jste na pódiu?

Nikdy se nekoukejte posluchačům do očí. Budete z toho nervózní jak vy, tak i oni. Koukejte se lehce nad úroveň jejich čel. Oni to nepoznají a vám bude trochu lépe.

Prodejte vše, i když nemáte co. Pokud v nervozitě zatínáte svaly, soustřeďte se na prsty u nohou. Při vhodné obuvi nejsou tak viditelné, tudíž působíte lépe, než kdybyste zatínali ruce v pěst.

Nikdy se neomlouvejte za to, že jste se přeřekli. Nikdo si to nebude pamatovat. Pokud na to ale upozorníte, vaši posluchači si místo informací odnesou pouze pocit lítosti nad tím, co se vám právě stalo. Pokračujte dál, ať se stane cokoliv.

Mluvení na veřejnosti je o malých krůčcích. Odměňte se za úspěch i neúspěch.

Nebuďte na sebe tak přísní, protože mluvení je o tréninku. A žádný učený z nebe nespadl.