Jak a proč omezit cukr v jídelníčku?

Zatímco někdo si bez lžičky cukru nedovede představit kávu, jiný si neumí představit den bez něčeho sladkého ke kávě. Jak to s cukrem máte vy? Má vás bílý a nezdravý prášek v hrsti, nebo jeho příjem dokážete korigovat? Jak a vůbec proč se omezovat v příjmu cukru?

Co všechno má na svědomí cukr a jeho nadměrný příjem?

  • Nadměrný příjem cukru má jednoznačně na svědomí zubní kaz.
  • Cukr může způsobovat nadváhu.
  • U dětí je nadměrný příjem cukru příčinou jejich hyperaktivity.
  • Vysoký příjem cukru způsobuje překyselení organismu.
  • Nadměrné množství cukru v jídle je příčinou zhoršení stavu pleti.
  • Nezdravý příjem cukru může vést k cukrovce.
  • Častější příjem cukru může stát i za vaší únavou.

Jak omezit cukr a nezbláznit se?

Jak vidíte, není vysoký příjem cukru nic, co byste měli podceňovat. Jak se ale vzdát vašeho slaďoučkého života, aniž byste se museli nějak zvlášť omezovat? Obyčejný cukr lze v mnoha případech nahradit zdravější alternativou a tím mozek ošálit. Zde máte několik tipů:

1. Místo sladké tyčinky si začněte dávat ovoce

Jak rychle vás zláká sladká tyčinka v regále na benzínové pumpě? Že po ní sáhnete mimoděk? V tom případě ani netušíte, kolik cukru si takto zbytečně dopřejete. Naučte se tento zlozvyk přemoci. Vydržte to do nejbližšího obchoďáku, kde sáhněte raději po ovoci. To je stejně sladké, navíc mnohem zdravější. Vybudujete-li si z tohoto zvyk, už vás sladké tyčinky coby rychlá energie lákat nebudou. Nebo alespoň o něco méně. Ovoce si s sebou v plastové krabičce noste i do práce. Zažene chuť na sladké a dodá vám energii.

2. Množství cukru ubírejte postupně ne najednou

Jestli-že si řeknete, že s cukrem skoncujete přes noc, přejeme vám hodně štěstí. Ne že bychom vám to nepřáli. Spíše ale vsadíme na to, že už druhý den vám při pomyšlení na něco sladkého půjde hlava kolem. A proto si boj s cukrem představte reálněji. Množství cukru ubírejte postupně. Místo dvou lžiček cukru si do kávy dejte jen jednu. To, že občas zakopnete, vůbec nevadí. Důležité je boj s cukrem začít znovu.

3. Pohlídejte si to, co pijete

Cukr vidíte jen ve sladkých tyčinkách a zákuscích? U mnohých lidí je ho více v tekuté formě. Ano, máme na mysli sladké kolové nápoje, sladké kávy a tak podobně. Divili byste se, o kolik byste shodili, kdybyste ze svého jídelníčku sladké nápoje úplně vynechali. Zkuste je pro začátek alespoň omezit.

4. Cukru se nevzdávejte úplně

Už jen pomyšlení na fakt, že už si nikdy v životě nedáte cukr, vás může od boje proti cukru odradit. Proto nebuďte takto přímočaří. Spíše si řekněte, že cukr omezíte. Ale to vůbec neznamená, že už si nikdy, opravdu nikdy nedáte sladkou tyčinku. Pomyšlení, že občas si dovolíte, zhřešit vám celý proces v mnohém zjednoduší.

5. Vyšší příjem vždy vyvažte vyšší sportovní aktivitou

Ani když cukru neodoláte, nemusíte věšet hlavu.  Přidáte-li ten den na pohybové aktivitě, můžete si omluvit i zákusek.

6. Kávu si nemusíte sladit jen cukrem, existuje řada zdravějších alternativ

Závislost na cukru je stejná, jako závislost na cigaretě, a proto by vás neměla znervózňovat skutečnost, že vám to půjde ztuha. Nepočítejte, že s cukrem seknete ze dne na den. Spíše postupujte po malých krůčcích a cukr vysazujte postupně. Tak váš mozek nepostřehne změnu, nebude se bránit a cukr požadovat.

Pokud i vy chcete omezit cukr v potravě, je důležité vědět, že nemusíte jít do extrému. Pro začátek úplně stačí, když cukr omezíte a uvědomíte si, že existuje řada zdravějších alternativ. A že jeho nahrazení jimi nemusí být složité.