Dnešní doba je plná různých možností, jak si zajistit střechu nad hlavou. Tou nejběžnější je hypotéka. Ta je potřeba zejména, pokud jste se rozhodli koupit byt nebo rodinný dům. Zátěž ve vašich financích může také hrát rodina, kterou máte nebo ji plánujete díky nákupu nové nemovitosti založit. Než se do sjednávání hypotéky pustíte, ověřte si, zda na ni vůbec máte nárok.
Nové podmínky hypoték
V roce 2019 se Česká národní banka rozhodla provést v hypotékách několik změn. Tyto změny jsou však platné již od začátku října roku 2018. Tyto změny jsou odezvou na přeplněný trh s nemovitostmi, který „praská ve švech“. Již v minulosti Česká národní banka doporučila komerčním bankám, aby omezili hypotéky a snížil se tak počet neplatičů. Nově jsou pro získání hypoték navrženy tyto podmínky:
- Maximální počet hypotéky je 90 % z celkové hodnoty nemovitosti.
- Výše úvěru maximálně 9 čistých ročních příjmů domácnosti.
- Maximální splátka musí být 45 % z čistého měsíčního příjmu toho, kdo o hypotéku žádá.
Další podmínky, které musí žadatel splnit
Pokud jste pevně rozhodnuti o hypotéku zažádat, nejsou výše uvedené podmínky vším, co budete potřebovat. Mimo nově zavedené podmínky budete muset splnit i následující běžné podmínky:
- Banky půjčují peníze pouze pracujícím od 18 do 65 let.
- Nutné je mít dostateční finanční příjem závislí na velikosti půjčky, na měsíční splátce a na délce splácení.
- Zapotřebí je mít čistý registr dlužníků, nicméně pokud je výše půjčky malá, banky mohou být shovívavější.
- Pokud vám banka půjčí peníze, musíte jí na oplátku dát do zástavy vaší nemovitost, která má hodnotu hypotéky.
- Požadováno je české občanství nebo alespoň přechodný pobyt v České republice.
Průměrná mzda a hypotéka
Velmi důležitou roli při sjednávání hypotéky hraje váš měsíční příjem. Pokud máte například čistou mzdu 25 000 Kč měsíčně, bude váš roční příjem 300 000 Kč. Podmínkou je, aby půjčka nepřesáhla 9 násobek ročního příjmu. V tomto případě 2 700 000 Kč. to je částka, kterou vám banka maximálně půjčí a pokud kupujete nemovitost za 3 miliony Kč, bude vám chybět ještě 300 000 Kč. Ty buď máte již našetřené, nebo budete muset našetřit a se žádostí o hypotéku počkat. Východiskem je například půjčit si u nebankovní společnosti, což může být v některých případech riskantní.