Jak vybrat obývací stěnu

V každém moderním obývacím pokoji nesmí chybět moderní sedací souprava, televize a obývací stěna. Právě na obývací stěny se v tomto článku zaměříme. Tento druh nábytku nepředstavuje pouze „stolek“ pro vaši televizi, ale nabízí i mnoho úložného prostoru nebo vitrínu na vaše oblíbené předměty. Obývací stěna by měla barevně a provedením ladit s ostatním nábytkem v obýváku, včetně barvy jednotlivých stěn.

Velikost obývací stěny

Od velikosti se samozřejmě odvíjí i cena stěny. Nejprve si ujasněte vaše finanční prostředky a poté i velikost. Důležité je měřit váš obývací pokoj, aby se do něj stěna pohodlně vešla. Dále si rozmyslete, jestli chcete obývací stěnu umístit ke kratší nebo delší zdi. Díky krátké zdi můžete celou místnost rozdělit do několika prostor (obývací, pracovní, dětskou).

Stěna umístěna u dlouhé zdi je častějším řešením. Zde platí, že z každé strany by měl zůstat alespoň metr volného prostoru, proto i zde hraje roli promyslet si nejprve velikost a rozložení obývací stěny.

Styl obývací stěny

Na výběr je styl moderní, klasický nebo rustikální. Při výběru je zapotřebí sladit styl stěny se zbytkem místnosti. Všímejte si i menších detailů, které by na výsledný efekt interiéru mohli mít vliv.

Moderní stěny

moderní obývací stěna se hodí do místnosti s moderním nábytkem. Je tedy dobré ladit tuto stěnu s moderní sedací soupravou, stolkem, podlahou, případně i pracovním stolem a stylem dekorací. Cena moderní stěny se pohybuje od zhruba 5 000 Kč do 16 000 Kč.

Klasické stěny

Klasické stěny jsou svým stylem neutrální. Nepředstavují moderní ani rustikální vzhled. Jejich použití bývá univerzální. Vyráběny jsou v různých barvách (bílá, hnědá, tmavě hnědá nebo černá). Za klasickou stěnu zaplatíte dle provedení od 6 000 Kč do částky až 20 000 Kč.

Rustikální stěny

Rustikální styl je obecně styl retro. To platí i pro rustikální obývací stěny, které jsou určeny do interiérů zařízených stylem minulého století. Jejich barva je nejčastěji bílá nebo hnědá. Cenová kategorie retro stěny bývá nejdražší. Začíná ceně kolem 11 000 Kč a šplhá až skoro ke 43 000 Kč.

Materiál

Dýha

Dýha je dřevěným materiálem, který představuje letitou tvarovou stabilitu. Na první pohled bývá často nerozeznatelný od masivu.

Lamino

Lamino vzniká laminováním dřevotřísky. Je hygienicky odolní a jeho výhodou je snadná omyvatelnost.

Masiv

Je vyráběn z jednoho kusu dřeva. Mezi nevýhody rozhodně patří vyšší váha, která může komplikovat manipulaci s obývací stěnou.