Suchý led – univerzální pomocník, který umí překvapit. Příjemně!

Led a suchý? A co kdybychom vám k tomu ještě řekli, že vám zjednoduší život, co zmrazí to je skutečně studené a přesto v suchu! Suchý led používají odborné firmy, průmyslová výroba i obyčejní lidé. A proč? Protože suchý led je dokonalý ochlazovač, který nikdy netaje! A je to přesně to kouzlo diskoték a gastronomie, které nás tak fascinuje! Kouřové efekty a romantická mlha při ploužáku, stejně jako zážitková gastronomie, kdy se jídlo či nápoj vynoří ze závoje mlhy.

Kde se vzal, tu se vzal…

Jak se vlastně suchý led vyrábí? Pro jeho vznik je důležitá změna tlaku plynu CO2. Ten přechází do kapalného skupenství a poté, co se u něj prudce sníží teplota na mínus osmdesát stupňů Celsia, se promění do skupenství pevného. Následně je zpracována jeho následná forma – buď do peletek, granulí či bloků. Jeho přeprava je snadná. A to díky izolovaným polystyrénovým termoboxům s různým objemem. V nich vydrží až pět dní, objednat si jej tak v libovolném množství, začínajícím na jednom kilogramu, tak směle může každý i přes eshop.

Využití suchého ledu je všestranné

Suchý led je skutečně unikátní pro své využití. Nevyužívá se jen a pouze k bezpečné přepravě zboží, chlazení nápojů a potravin, ale také při opracování masa či přípravě polotovarů v kuchyních po celém světě, ale také na rybářských lodích. Nepostradatelným pomocníkem je i v oblasti medicíny, farmaceutického průmyslu a také ve strojírenství či stavebnictví. A navíc je jeho použití v mnoha ohledech šetrnější a ekologičtější než jiné technologie.

Nejčastější využití suchého ledu

 • v potravinářském průmyslu. Suchý led se používá nejen k přepravě potravin, ale také při jejich výrobě, skladování i přepravě a také samotném servírování jídel i nápojů.
 • v zábavním průmyslu
 • při čištění objektů. Ano, suchý led je skvělým pomocníkem při čištění organických i anorganických nečistot z různých povrchů. A to často pouhým „nasypáním“ suchého ledu na určené místo. Sublimováním suchého ledu dojde k uvolnění nečistot a jejich rozpadu. A to bez poškození čištěného předmětu.
 • při likvidaci parazitů. Obzvláště štěnice či moly si díky suchému ledu zlikvidujete sami.
 • k výrobě hasících přístrojů. Možná budete překvapeni, ale hasící přístroje k hašení elektrických zařízení pod proudem, kapalin či kovů mají ve svých útrobách právě oxid uhličitý, který se při vypuštění mění v suchý led.
 • při transportu objektů. Typicky se jedná o přepravu vzorků při vědeckém bádání či ve farmaceutickém průmyslu a zdravotnictví. Nejrůznější biologický materiál i chemické látky jsou tak v bezpečí.

  Vlastnosti suchého ledu

 • je bez zápachu a chuti a neovlivňuje tak kvalitu potravin ani nápojů
 • je nejedovatý a zdraví bezpečný
 • je nezápalný
 • je nedýchatelný