5 nejčastějších podzimních nemocí a jak s nimi zatočit?

Léto nám dává pomalu, ale jistě sbohem a nás čeká období sychravého počasí, studených teplot a větrných dnů. Pro naše tělo je to výrazná změna, která se projeví různými nemocemi. Tipnete si, jaké nemoci jsou pro podzim charakteristické? A jak si od nich pomoci?

1. Nachlazení

Běžné nachlazení může postihnout kohokoliv a v kterémkoli ročním období, ovšem v chladnějších měsících je nachlazení pravděpodobnější. Mezi příznaky patří bolest v krku, rýma a kašel. Abyste se těmto nepříjemnostem vyhnuli, ujistěte se, že si pravidelně umýváte ruce, abyste odstranili zárodky nemocí, dodržujte dostatečný pitný režim, odpočívejte a pijte horkou vodu s medem, která pomáhá zvyšovat imunitu.

2. Chřipka

Chřipka se většinou začne projevovat na podzim, kdy venkovní teplota začne kolísat. Provází ji vysoká horečka, bolest celého těla, bolesti hlavy, suchý kašel, rýma a velká únava. Jak se ale chřipky zbavit? Každý lékař na chřipku doporučí, aby ji nemocný vyležel a odpočíval. Posilnit se můžete léky obsahující paracetamol, který sníží horečku. Velmi důležitý je spánek a klidový režim a také zvýšený příjem tekutin. Abyste nemoc porazili co nejdříve, zkuste si dát každý den stroužek česneku a popíjejte teplý čaj s citronem a medem. To jsou totiž nejlepší pomocníci při tomto onemocnění.

3. Novovirus

Že jste o této nemoci nikdy neslyšeli? Ačkoliv její název není moc známý, nemocí si snad prošel každý. Tato zánětlivá porucha žaludku je nakažlivý virus, který způsobuje zvracení a průjem. Nejčastěji se s ní setkáme při přechodu z horkých letních teplot na ty chladnější. Nemoc netrvá dlouho, v těle člověka řádí obvykle dva dny. Hlavní je, aby nakažený pil hodně tekutin, aby nedošlo k dehydrataci, pravidelné umývání rukou je samozřejmostí, tak jako odpočinek.

4. Alergie

Jaro je pro alergie rájem, ovšem někdy zaskočí i podzimní období. Podzimní alergie vyvolávají zejména rýmu, svědění, oteklé a slzivé oči, kašel a kýchání. Pokud jsou příznaky velmi intenzivní, doporučujeme navštívit lékaře. Vyhýbejte se studenému vzduchu a větrnému počasí.

5. Opary

Opary, a zase ty nepříjemné a nevzhledné vyrážky na rtech. Kdo by neznal nepříjemný pocit pálení, mravenčení či dokonce svědění. Opary se objevují hlavně v chladných měsících, kdy je pokožka vysušená a podrážděná. Častou příčinou je i dehydratace a můžeme je pozorovat na rtech nebo kolem nosu. Opar může být nejenom nevzhledný, ale taky hodně bolestivý. Abyste se jich zbavili, pořiďte si speciální krémy na opary, vyhněte se líbání – zejména s dětmi, opar je snadno přenositelný. Jakmile začnete s léčbou, za 10 dni byste měli mít po problému.