Domov je místem pohody a klidu. A proto všichni dělají vše proto, aby si tento stav udrželi. Rozhodně si jej nenechají kazit nepořádkem a už vůbec ne zápachem. Ten dokáže doma vytvořit místa, kterým se pak všichni vyhýbají. Níže vám přinášíme hned 9 druhů zápachů, které vás mohou běžně omezovat. Nezapomněli jsme ani na rady, jak se tohoto zápachu zbavit.
Také vás málem „porazí”, když otevřete lednici?
Lednice rozhodně patří k nejfrekventovanějším místům u vás doma. Zvlášť po výplatě, když praská ve švech. Ale zatímco naše zrakové a chuťové smysly jásají, náš čichový smysl si zoufá pokaždé, když strčíme nos do lednice. Proč lednice často zapáchá? Může za to uzavřený nevětraný prostor. Za zápachem může být i nedostatečné umývání lednice, stejně jako zapomenutý kousek uhnívající zeleniny. Za nepříjemným pachovým závanem, který ucítíte po otevření, může stát i váš oblíbený „smradlavý” syreček.
Řešení? Zvyšte frekvenci čištění. Lednici vymyjte pokaždé, když do ní ukládáte větší nákup. Také sem tam zkontrolujte záruku a čerstvost surovin v lednici. Čichově výrazné sýry a další potraviny uchovávejte v uzavřených dózách. Jako čistič na lednici se osvědčil obyčejný ocet. Je levný, má leštící i dezinfekční účinky, hlavně ale neutralizuje zápach. Hrneček s octem může být v lednici jako osvěžovač vzduchu umístěný neustále.
Houbička na nádobí vám kazí status voňavé domácnosti
Všechno máte vydrhnuto, uklizeno, vycíděno. Přesto vám to kazí nepříjemný zápach, který přichází ze dřezu. Asi nebudete dvakrát hádat, co to je. Zapáchající houbička dokáže pěkně potrápit. Ale co s tím? Vyměňovat houbičku za novou pokaždé, co začne jen trochu zapáchat, je neefektivní.
Jednoznačným řešením je řádné vypláchnutí a vyždímání houbičky po každém umývání nádobí. Na finální oplach můžete opět použít ocet, který houbičku dezinfikuje a neutralizuje její zápach. Je také mnohem bezpečnější než prostředek typu savo. Také pomůže, když houbičku po umývání umístíte na radiátor.
Zápach z dřezu nezpůsobuje jen houbička
Ani potom, co svou houbičku vydezinfikujete, se nemusíte zápachu zbavit. Zápach totiž dost dobře může vycházet i z odpadního potrubí. Proto se doporučuje nesplachovat do odpadu zbytky jídla, nýbrž je dát do zvláštní nádoby. Zápach zmírníte, když sifon propláchnete octem. Pomůže také hydroxid sodný, který uvolní případné ucpání odpadu.
Z odpadkového koše by zápach vycházet neměl
Odpadkový koš je na odpadky. Proto vám přijde nejspíš logické, když bude odpadkový koš cítit. Samozřejmě, že nemusí vonět po fialkách. Ale že by musel vyloženě zapáchat? To nejspíš ne. Nepříjemný pach z koše omezíte jeho častějším vynášením. Pro úsporu doporučujeme menší koš i menší odpadkové sáčky. Zápachu také zabráníte tím, že do odpadkového koše nebudete všechno házet. Alespoň pro zeleninové slupky a další potravinové zbytky byste měli vyčlenit jiné, nejlépe uzavíratelné, místo.
Pelíšku vašeho mazlíčka věnujte obzvlášť velkou péči
Ti, kteří jsou v péči o domácí mazlíčky zběhlí, už jistě ví, že v tomhle ohledu musí být proti zápachu razantní. Ti, kteří si mazlíčka teprve nedávno pořídili, se u toho mohou spálit. Větší frekvenci praní bude potřebovat zvířecí pelíšek. Místo kolem pelíšku je také potřeba vydezinfikovat. A opět vám v tom pomůže ocet. Velmi důležitá je i pravidelná výměna zvířecí podestýlky v případě hlodavců. Pravidelnou výměnu potřebuje i kočkolit.
Pořádně zapáchat může i špatně uschlé prádlo
Co to tak zapáchá, když procházíte kolem vašeho sušáku na prádlo či šatní skříně? Vsadíme boty na to, že je to nedostatečně usušené prádlo. To vzniká nejčastěji v případě přeplněného sušáku na prádlo. Prádlo tak schne pomaleji a jeho vlhké části začnou zapáchat. Takový zápach pak nelze překrýt ani silným parfémem. K nošení do společnosti je toto absolutně nevhodné. Proto se snažte prát jen tolik prádla, které vám doma uschne.
Pohodu doma vám může zkazit i zápach vycházející z koše na špinavé prádlo. To by mohl vyřešit koš na zavírání. Další nepříjemností může být vlhká zeď. Plíseň na zdi nejen zapáchá, nýbrž je i zdravotně nebezpečná. O tu je potřeba se nejen postarat (existuje řada prostředků proti plísni), nýbrž řešit i primární důvod plísně. Nehezký zápach může vycházet i ze septiku. Vyřešit ho mohou přírodní bakterie, které napomohou rozkládání odpadu a sníží četnost vyvážení septiků. K dostání jsou v drogerii v různých formách.