Víte, jak vybrat běžky?

Jste sportovní nadšenci? A hledáte způsob, jak si užít zdravý pohyb i v zimě? Sněhová pokrývka přímo láká vyrazit na čerstvý vzduch, a tak jsou právě běžky skvělou volbou. Tratě jsou zdarma a běžky zvládne i začátečník. A také věk není červenou kartou – na běžky můžou vyrazit i senioři!

Abeceda výběru běžeckých lyží

Výběr běžek nemusí být noční můrou, když víte, jak na to. A s tím vám dnes poradíme. Stačí si totiž odpovědět na pár jednoduchých otázek:

  • jste běžkař začátečník, pokročilý běžec nebo závodní sportovec? Začátečník ocení turistické běžky, sportovní běžky jsou pro pokročilé a pro profíky běžky závodní
  • jaký běžkařský styl je vám bližší? Běžkařských stylů je několik, některé se dokonce prolínají. Nejčastěji jde o klasický styl – jízdu ve stopě a střídavé odrážení. Styl bruslení neboli skate – jde o fyzicky náročný styl, který je rychlý
  • v jakém terénu budete jezdit? Jiné běžky budete potřebovat na strojově upravené tratě, jiné do volné přírody
  • jaká je výška běžkaře
  • jaká je váha běžkaře

Turistické běžky

Jsou ideální pro začínající běžkaře. Běžky jsou stabilní a jízda na nich je pomalejší, a tedy bezpečná i pro nezkušené jezdce. Samozřejmě, že je ocení i zkušení, kteří si chtějí jízdu jen tak užít a kochat se krajinou. Turistické běžky jsou širší a dopřejí vám oporu i stabilitu. Mají nízkou tvrdost a vybrat si můžete variantu s hladkou skluznicí, která se ošetřuje voskem. Nebo skluznici s lisovaným protismykem nebo-li šupinkami. Na ně žádné vosky nepotřebujete. Běžky se šupinkami oceníte při odrazu a potřebě vyrazit vpřed. Turistické běžky jsou vhodné i na klasický styl běžkování. Poznáte je podle toho, že mají výraznější špičku.

Sportovní běžky

Ty jsou kompromisem mezi turistickými a závodními běžkami. Jsou ideální volbou pro pokročilé jezdce. Sportovní běžky jsou užší, tvrdší a také rychlejší. Dovolí vám užít si nejen pohodovou jízdu, ale můžete si s nimi dát i pořádně do těla. I zde si můžete vybírat modely s hladkou skluznicí nebo model se šupinkami. Mezi sportovními běžkami najdete i modely vhodné pro styl jízdy skate – neboli bruslení. Zde se běžkař sklouzne po skluznici a odrazí se z vnitřní hrany běžky.

Závodní běžky

Ty jsou vhodné pro profesionální sportovce. Nemusíte být rovnou člen sportovního klubu, ale pokud to na běžkách umíte, tak i pro vás jsou závodní běžky ideální. Jsou rychlé, úzké, a také nejtvrdší. Pro jejich ovládnutí tak musíte mít zkušenosti, a také mít v malíčku běžkařský styl.

Kombi běžky

Pokud vám vyhovuje jak běžkařský styl bruslení, tak i klasický, pak máte dvě možnosti. Můžete investovat do dvou modelů běžek, nebo si pořídit běžky kombi. Na nich totiž zvládnete jak klasický styl, tak i bruslení. Ideální jsou pokročilé běžkaře či profíky.

Backcountry běžky

Tyto běžky jsou nejlepší pro jízdu ve volném a neupraveném terénu. Backcountry běžky zvládnou jízdu v prašanu i na zmrzlém povrchu. Aby se ve sněhu nepropadaly jsou širší, ocelová hrana pak zvládne led.

Dětské běžky

Pro děti jsou nejvhodnější univerzální dětské běžky. Jejich výška by měla být zhruba o 15 centimetrů vyšší než dítě.

 

Máte vybráno? Takže – hurá do stopy!