Jak vybrat lyže?

Jak skloubit pobyt na čerstvém vzduchu se zdravým pohybem? A neupnout se jenom ke klasické turistice? Vsaďte na stále moderní a oblíbené lyžování. A vyberte si ty pravé lyže právě pro vás. S výběrem vám pomůže dnešní článek.

Výběr začíná. Aneb na co se zaměřit

Lyží je nepřeberné množství, některé vás oslní vzhledem, jiné designem.

Nejdůležitější parametry výběru lyží však jsou:

  • jak dobře umíte lyžovat. Jiné požadavky na lyže bude mít začátečník, jiné profík. Různé typy lyží mají navíc rozdílné jízdní vlastnosti, které jsou určené pro konkrétní jezdce. A hlavně vhodné. Začátečník nebo rekreační lyžař ocení lehké lyže, dobře ovladatelné, stabilní a pomalejší. Pokročilý lyžař vsadí na pohodový sjezd a rychlou jízdu. No a sportovní lyžař, nebo přímo závodník, tak ten ocení pořádnou dávku rychlosti i adrenalinu
  • kde budete lyžovat. Není sníh jako sníh. A není svah jako svah. Upravená sjezdovka je vhodná pro lyže typu obřačka, slalomka nebo allround. Volný terén si užijete na lyžích typu freeride a ve snowparku zazáříte na lyžích typu freestyle
  • jak často budete lyžovat. Vsadíte jen na rekreační jízdu? Nebo se chcete do lyžování vrhnout doslova po hlavě, a tak trávit na kopci každou volnou chvíli?
  • jaká délka lyží je pro vás vhodná. Bohužel, zde vás zklameme. Neexistuje totiž jednoznačná odpověď. I zde totiž záleží na zdatnosti lyžaře i typu lyže. Obecně se uvádí, že začátečník a pokročilý jezdec by měli mít lyže délky dosahující výšky mezi bradou a nosem. Takové lyže jsou lépe ovladatelné a stabilnější

    Slalomky

Jedná se o sportovní lyže, které jsou úzké, a tedy velmi rychlé. Vhodné jsou pro upravené sjezdovky, v rozbitém a mokrém sněhu jsou nestabilní. Ideální jsou pro sportovní a závodní lyžaře.

Obřačky

Jsou to opět sportovní lyže, které s přehledem zvládají dlouhé oblouky ve velké rychlosti. Jsou typické úzkým vázáním a velkou rychlostí. Ideální jsou na velké a široké sjezdovky, kde však není moc lidí. Vhodné jsou pro sportovní a závodní lyžaře.

All-round

Hledáte-li univerzální lyže, se kterými můžete vyrazit na upravenou sjezdovku, pak je tento model přesně pro vás. All-round lyže jsou stabilní, pohodlné a univerzální – zvládnou různý povrch a jsou dobře ovladatelné. Hodí se tak pro začátečníky, pokročilé i nejzkušenější lyžaře.

All-mountain

Upravená sjezdovku i nerovná a rozbitá? All-mountain lyže zvládnou jakýkoli povrch. Širší vázání zajišťuje stabilitu i v případě nerovného terénu, dokonce i na mokrém či čerstvém sněhu. A opět se z jízdy na nich mohou těšit začátečníci i profíci.

Freeride

Láká vás hluboký sníh a sjezdovky nejsou nic pro vás? Freeride lyže naplní vaše očekávání a sny. Žádný sníh je totiž nezastaví.

Freestyle

Nechce se vám na sjezdovku, ale naopak vás láká snowpark? Pak vám dom nesmí chybět freestyle lyže. Skoky a zábradlí, adrenalinové triky – to je přesně to, k čemu jsou freestyle lyže stvořené. A kdyby vás to někdy na sjezdovku přeci jen lákalo, pak zvládnou i ji.

Dětské lyže

Máte doma dítko, které touží sjíždět kopce na lyžích? Není problém! Dětské lyže umožní vašim dětem rychle ovládnout kouzlo lyžování. Tyto lyže jsou lehké, dobře ovladatelné, a také především stabilní.

Juniorské lyže

Jsou pomyslným dělítkem mezi dětskou a dospěláckou kategorií. Mnohem blíže však mají k lyžím pro dospělé. Jsou však především lehčí, často kratší a pomalejší, a to hlavně pro bezpečnější jízdu.

Nezapomeňte na teplé oblečení, vhodné obutí, ochranné brýle a především bezpečnostní přilbu!