Víno jako investice?

Kolik stálo nejdražší víno, které jste kdy pili? Ať už jste zaplatili cokoliv, jistě to bylo méně než 558 000 dolarů, za které si letos v říjnu asijský sběratel pořídil láhev burgundského Romanée-Conti z roku 1945.

Trh s vínem je ve světě čím dál populárnější. Spolu s luxusními vozy nebo vzácnými mincemi se víno těší velké oblibě nejen mezi sběrateli, ale i investory. Jeho cena navíc stabilně roste.

Příprava

Abyste se mohli vůbec pustit do obchodů, měli byste mít alespoň základní znalosti o regionech, odrůdách a jednotlivých vinařstvích. Začněte studovat samotný trh s vínem, jeho pohyby a nové trendy. Internet může být dobrým zdrojem informací. Přesto se doporučuje nezačínat na vlastní pěst, ale obrátit se na společnosti, které se specializují na tvorby vinných portfolií pro investory.

Co nakupovat?

Je dobré si vytvořit portfolio. Pokud chcete vydělat, měli byste se orientovat na tradiční vinařské regiony. Francie drží nesporné prvenství, zvláště Bordeaux, jež roste na hodnotě pomalu ale stabilně. V posledních letech letí vzhůru zejména hodnota burgundského vína. Z ostatních vín stojí za zmínku ještě italská z oblasti Toskánska a Piemontu. Ostatní vína nejsou rentabilní, ač mohou vypadat na první pohled dobře.

Poměrně riskantní je nákup vína ještě v sudech. Sommeliéři je mohou posléze ztrhat a ukážou se jako neprodejná. Pokud budete mít ale štěstí a po lahvování se ukáže, že vaše víno je výtečné, může jeho hodnota do dvou let vzrůst až o 40 procent.

Rizika investování

Určete si předem, kolik chcete do obchodu vložit. Počítejte s tím, že byste měli mít peníze uložené alespoň pět až sedm let, abyste získali žádoucí profit. Finanční experti doporučují vkládat maximálně 10 procent majetku.

Před nákupem vždy žádejte předložení kompletní dokumentace. Měli byste umět vystopovat původ vína ke konkrétnímu vinaři. Každá láhev by měla mít identifikátor, který ji činí na trhu jedinečnou.

Mějte na paměti, že obchod s vínem bude vždy obnášet z vaší strany určitý risk. Víno se musí někde skladovat. Sudy či láhve by měli být uchovány při stálé teplotě v dobře zabezpečených zařízeních. Ale i taková místa mohou být stižena přírodní katastrofou. Zvažte, jestli si své investice nepojistíte, zvláště pokud hodláte investovat nemalou částku.