Proč zařadit ledovou sprchu do svého dne

Ne každý se chce otužovat, proto většina populace volí teplou vodu ve sprše. Ledová sprcha má kromě otužování mnohem více benefitů. Možná právě i vy, milovníci horkých sprch, zvážíte zařazení ledové sprchy do své rutiny.

Posílení imunity

Ledové sprcha pomáhá posílit naši imunitu. Je období, kdy každý druhý kašle, má rýmu nebo leží doma s horečkou, proto zařazení ledové sprchy vás může před tímto ochránit.

Podle studie, která byla prováděna v Praze, kdy se skupina lidí 6 týdnů potápěla do studené vody, bylo zjištěno, že má toto ochlazování vážně přínos pro naše zdraví. Při vystavení těla chladu, organismus se snaží zahřát, proto zrychlí metabolismus, v reakci na to se zlepšuje i náš imunitní systém a tvoří bílé krvinky. Právě bílé krvinky vám pomůžou proti bacilů, virům a bakteriím.

Krevní oběh

Studená voda pomáhá také k cirkulaci krve. To vám pomůže předejít srdečním onemocněním.

Nastartuje váš den

Studená sprcha snižuje stres, takže po sprše se budete cítit více uvolněni a mít lepší náladu. Pokud poté vydržíte zařazovat sprchu pravidelně, budete mít i dobrý pocit sami ze sebe, že jste to dokázali. Studená voda vás navíc skvěle povzbudí a probudí, proto je vhodné ji zařazovat ráno. Dodá vám energii a váš den bude stát za to.

Zlepšuje dýchání

To zná určitě každý. Pokud jste vystaveni chladu nebo studené vodě, prohlubuje se vaše dýchání a vy díky tomu lépe okysličujete tělo. Právě okysličování je klíčové pro každou buňku ve vašem těle.

Pleť a vlasy

Pokud zvládnete ledovou sprchu zařadit pravidelně, poděkují vám i vaše vlasy a pleť. Vlasy budete mít lesklejší a zdravější. Pleť se vám vyčistí a pokud trpíte na akné, pomůže vám to i s tím.

Pomáhá se spalováním tuků

Podle některých studií, sprchování ve studené vodě vám pomůže také ztratit pár kilogramů a pomůže se spalováním tuků. Na ledovou sprchu se ale jen nespoléhejte. Rozhodně je důležité zařadit pohyb do svého dne, upravit jídelníček na zdravou verzi a poté můžete zařadit sprchování v ledové vodě jako dopomoc rychleji dosáhnout svých cílů.

Lepší regenerace

Tento přínos je hlavně pro sportovce. Díky lepší cirkulaci krve se vám zlepší i regenerace svalů.

Tak do toho!

Samozřejmě je příjemnější teplá voda, ale zkuste se překonat a zařadit každý den i sprchu ledovou. Pro zjednodušení můžete začít s vlažnou vodou a pomalu teplotu vody snižovat. Stačí pouze pár minut.

Také můžete před sprchováním v ledové sprše nejdříve opláchnout svůj obličej, což pomůže tělu se připravit a sprchování poté bude snazší.

„Život začíná na konci Vaší komfortní zóny“
Neale Donald Walsche, americký spisovatel