Nestíháte to, co byste stíhat chtěli a měli? 5 rad, jak být pánem svého času.

Zdá se vám, že na nic nemáte čas? Že nestíháte žádný z vašich plánu? Ať už se chcete více věnovat dětem, partnerovi, cvičit, vzdělávat se nebo si jen udělat více času pro sebe a pro přátele, existuje pár zaručených tipů, které z vás udělají pána vašeho času.

Priority

Tu a tam něco zapomenete, něco zrušíte, někam přijdete pozdě… Tohoto nešvaru se musíte vyvarovat. Předem si jasně určete cíle, podle kterých se musíte řídit a začněte je plnit. Pro začátek volte malé cíle, jako jsou třeba každodenní desetiminutová chůze či dvacet dřepů.

Nerušte slíbené

Je velice důležité, abyste plnili svoje sliby, byť jste slíbili „pouze“ sami sobě. V případě, že své povinnosti těsně před „deadline“ odložíte nebo zrušíte, to bude jen horší a horší. Typickým příkladem je odkládání cvičení kvůli počasí. Pokud například běháte, je jasné, že nemusíte běhat ve vichřicích nebo bouřkách, ale můžete si jít třeba zaplavat do bazénu nebo si najít jinou alternativu. Je však nezbytné, abyste každý den alespoň jeden cíl splnili. Po chvíli si na jejich plnění vypěstujete závislost a budete je plnit s potěšením.

Získejte čas navíc

Pokud k sobě budete upřímní, můžete ve svém harmonogramu najít mnoho časových rezerv. Tím je míněno například sledování nekonečných seriálů, bezúčelné brouzdání po internetu nebo obyčejné „flákání se“. Zkuste tento promarněný čas naplnit aktivitami, které vás budou rozvíjet. Čtěte knihy, jděte s dětmi na procházku nebo obhospodařujte svou zahrádku.

Choďte spát včas

Jelikož prospíme třetinu života, je více než vhodné nastavit si spánek tak, abychom byli po zbytek dne plně funkční a produktivní. Všichni jsme jiní a pro každého je „včas“ něco trochu jiného, ale pravidelnost je důležitá pro všechny. Mějte jasně dáno, kdy budete chodit spát a dodržujte to. Stejně tak byste měli i vstávat, neodkládejte zbytečně budík, prostě vstaňte na první zazvonění.

Meditace

Meditace je jeden z prostředků, který vám pomůže uspořádat si život a ukáže vám, co je opravdu důležité. Nepředstavujte si pod tímto pojmem nic složitého, je to čas strávený pouze s vlastními myšlenkami. Skvěle funguje koukání do tekoucí nebo i klidné vody, někdo svou meditaci podporuje binaurální hudbou, která je na internetu volně dostupná. Důležité však je na chvilku vypnout a naslouchat sobě samému. Ve vlastní mysli najdete odpovědi na většinu svých otázek.

Zkuste těchto pár tipů a uvidíte, jaké změny do vašeho života přinesou. Budete spokojenější, a i vaše okolí to pozná. Není nad to mít zorganizovaný vlastní čas.