Menstruační kalíšek a vše, co o něm potřebujete vědět!

Taky se k vám dostal pojem „menstruační kalíšek“ a vy nevíte, co si pod ním představit? Nebo jste už o něm slyšela, ale stále jste se nedozvěděla podrobnější informace? V článku vám tohoto nenápadného pomocníka představíme i s jeho výhodami a nevýhodami.

Co je menstruační kalíšek?

Stejně jako menstruační vložky a tampony, tak i menstruační kalíšek patří mezi hygienické potřeby právě pro naše ženské dny. Je vyroben z antialergenního silikonu a jeho úkolem je zachytit veškerou tekutinu.

Jak se kalíšek používá?

Nemusíte se obávat složité aplikace, i když někomu se složitá zdát může. Jestliže máte zkušenosti se zaváděním tamponů, máte vyhráno. Kalíšek se poskládá a vloží přímo do pochvy, kde se sám rozprostře. Po určité době jej zase vyndáte, vylijete tekutinu, opláchnete a znovu zavedete.

A jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Jistě vás zajímají i klady a zápory menstruačního kalíšku. Pojďme se na ně podívat.

Výhody

  • S menstruačním kalíškem ušetříte

Spočítejte si, kolik měsíčně utratíte za menstruační vložky a tampony. Pokud se rozhodnete využívat menstruační kalíšek, který je určen pro mnohonásobné použití, vaše peněženka bude skákat radostí. Navíc uděláte i něco dobrého pro ekologii a ulevíte skládkám.

  • Žádný zápach

Mnoho žen trápí při menstruaci nepříjemný zápach. Ten je způsoben menstruační tekutinou, která se dostane na vzduch. Menstruační kalíšky této „patálii“ zamezí tím, že obejmou děložní hrdlo a tekutina zůstává uvnitř těla v kalíšku.

  • Doba použitelnosti

Jak nepříjemné je časté odbíhání na záchod, když si potřebujeme vyměnit tampon nebo vložku. Menstruační kalíšek nám zajistí to, že se nemusíme 6 až dokonce 12 hodin o nic starat.

  • Sex i během menstruace

Pokud hledáte možnost, jak mít pohlavní styk i během menstruačního období, tak s kalíškem to není žádný problém. Samozřejmě vám nikdo nezaručí, že se trochu krve ven nedostane, ale většinou muž kalíšek posune blíže k hrdlu, což zajistí příjemný prožitek i během těchto dnů.

Nevýhody

  • Aplikace při vyprázdnění

Vyprázdnění kalíšku může být pro mnoho žen velmi nepříjemné – zacházejí s vlastní menstruační krví a pokud nevíte, jak jej správně vypustit, může se stát, že si vytvoříte pěkný nepořádek. Právě z tohoto důvodu jsou kalíšky tak odmítané.

  • Obtížné zavedení

Pro ženy, které nemají zkušenosti s tampony může být zavedení menstruačního kalíšku do pochvy velmi obtížné. Ovšem žádný učený z nebe nespadl, stačí jen pár cviků a z kalíšku nebudete mít takovou hrůzu.

  • Správný výběr

Tak jak jste si dlouho hledaly tampony či vložky, abyste se cítily pohodlně,  tak musíte hledat i menstruační kalíšky. Často se totiž stává, že nesprávný kalíšek ženu tlačí nebo se krev dostane ven.

  • Údržba a hygiena

S pořízením menstruačního kalíšku pro vícečetné použití musíte počítat s tím, že před každou menstruací se musí vyvařit a jeho uskladnění by mělo být řádně hygienické.

 

Věříme, že jsme vám článkem objasnili ty hlavní otázky, které vás zajímají. Ať už používáte tampony, vložky nebo kalíšky, vždy dbejte na správnou hygienu a čistotu, a taky nezapomínejte na to, že se musíte cítit pohodlně.