Kde brát motivaci k pohybu?

Dnešní doba poskytuje člověku zdánlivě vše potřebné, aniž by musel vynaložit výraznou fyzickou námahu. Spousta vymožeností se nám snaží usnadnit každodenní život a ušetřit nám čas. O něco nás ale tyto vymoženosti okrádají. Tím něčím je pohyb.

Pohyb

Všichni víme, že ho potřebujeme, ale ne každému se chce věnovat mu volný čas. Víme, že je prospěšný našemu draví, že je důležité udržet si určitou kondičku, ale přesto se mnohdy jen těžko přemlouváme ke každému kroku navíc. Chcete to změnit? Vyzkoušejte naše tipy.

Vím proč!

Když víme, proč něco chceme, je naše cesta k cíli snadnější. Zamyslete se nad tím, proč se chcete více věnovat pohybu. Chcete se udržet ve formě? Zlepšit svou fyzikou zdatnost nebo shodit nějaké to kilo navíc? Vyrovnat krok s přáteli nebo posílit své sebevědomí?

Odpovězte si na otázku: Proč se chci hýbat? A svou odpověď si pečlivě uložte v mysli, tak aby byla k dispozici pokaždé, když jí bude třeba. Poslouží jako motivační podpora.

Odměny

Funguje to na všechny živé bytosti. Ať už jde o zvíře, dítě nebo dospělého člověka, každému se snadněji plní úkoly, pokud ví, že za ně bude náležitě odměněn. Zkuste to i na sebe. Stanovte si drobné cíle a za jejich splnění se vždy něčím odměňte.

Tuto metodu můžete také obměnit. Za splnění bodů na svém seznamu si můžete psát bodíky a na nasbírání určitého počtu teprve inkasovat odměnu. Nebojte se na to jít trochu hravě.

Překonáváme se!

Porovnání s ostatními může leckoho srazit na kolena a demotivovat. Zkuste namísto toho porovnávat své současné já s tím, které bylo například před týdnem či dvěma. Tato metoda je vhodná zejména pro ty méně zdatné. Ukáže vám, že dokážete dělat pokroky.

K porovnávání je vhodné si vést záznam o svých aktivitách, a to buď ve formě sportovního deníčku (záznamníku aktivit), nebo například v mobilním telefonu, který může sledovat vaši aktivitu prostřednictvím vhodné aplikace.

S parťákem jde všechno líp

Potřebujete své pokroky s někým sdílet? Pokud ano, pak zkuste oslovit přátele za účelem společného aktivního trávení času. Můžete nejen posílit svou fyzičku, ale také vaše přátelství, a ještě k tomu všemu užít spoustu zábavy. Když se vám nebude chtít hýbat, může to být právě parťák, který vás vytáhne z postele a dodá vám energii k fyzickému výkonu.

Pokud potřebujete spíše tahouna, se kterým budete moci porovnat své schopnosti, můžete zkusit sportovně zaměřené komunity, ve kterých budete moci sdílet své pokroky a výsledky. Nikdy se ale nenechte odradit tím, že před vámi má někdo náskok. Pamatujte na to, že se hýbete hlavně pro sebe.