Jak se naladit na vánoční atmosféru

Vánoce se kvapem blíží, všichni pějí veselé ódy, jak je letos oslaví a Vy stále čekáte, když už Vás konečně „praští“ vánoční zvoneček euforie a konečně se dostanete do nálady? Zde je několik tipů, jak na to.

Rada č. 1: Pracovní povinnosti alespoň pro jednou a na okamžik hoďte za hlavu

Je jasné, že mnoho lidí vykonává povolání, které si vyžaduje jeho maximální pozornost, což člověka často uvádí do stresu. A zejména před Vánoci se mnozí jedinci cítí na pokraji zhroucení, jelikož nemají už dostatek mozkových buněk na to, aby ještě mysleli na vánoční veselí. Proto až přijdete domů, vypněte mobil, zavřete notebook, a užívejte si to slastné ticho a klid, však jsou Vánoce přeci svátky klidu a míru. Hned po této „duševní očistě“ začněte přemýšlet o dárcích pro své nejbližší a vánoční výzdobě svého příbytku. Rozhodně to půjde snáze, nežli pod pracovním tlakem.

Rada č. 2: Prohlížejte a čtěte letáky

Ano, letáky jsou v mnoha případech zlo, které zamořuje poštovní schránky a obtěžuje mysl všech generací. Nicméně, ve vánočním období se i toto „zlo“ může stát prospěšným. Sednout si k PC a hledat inspiraci, se zdá jako snazší, ale opět se vystavujete nebezpečí, že sklouznete do pracovních povinností, proto elektroniku vynechejte a začněte hledat v listech. A že jsou nabídky obchodních řetězců před Vánoci skutečně štědré! Pokud se stane, že si nevyberete nic konkrétního, tak se listování může stát aspoň správným „nakopnutím“ nejen ve výběru dárků, ale také k nastartování vánočního chaosu.

Rada č. 3: Vymyslete dárky pro své okolí

Rodina a blízcí přátelé jsou přeci ti, se kterými tyto svátky chcete slavit, takže nebuďte morous, a začněte myslet na to, jak jim tento čas zpříjemnit, jak je překvapit a čím. Vánoce představují dobou obdarovávání, nemusí se nutně jednat o drahý dárek, však na finanční hodnotě tolik nezáleží, důležité je, udělat radost druhým a vykouzlit jim úsměv na tváři, na to se musíte zaměřit. Takže stačí vědět, co má dotyčný rád, po čem třeba touží, jakým koníčkům se věnuje atd., a máte horký tip do svátečního balicího papíru. Někdy to samozřejmě dá trochu zabrat, to „něco“ vymyslet, ale co byste pro své bližní neudělali. Jakmile máte seznam, začněte přemýšlet, kam se pro dary vydáte a spolu s tím plánujte i kdy.

Rada č. 4: Vymyslete si vánoční výzdobu

Postavit stromeček do rohu místnosti a navěsit na něho baňky všech druhů a barev, představuje sice retro, které frčí, ale pokud si chcete naordinovat vánoční náladu, musíte přemýšlet mnohem hlouběji. Zkuste si zkrátka vybrat ze širokého spektra jen jeden témbr, maximálně ještě nějaké doplňkové, které dekoraci dodají ten správný šmrnc, a pak již na nic nečekejte a vydejte se do džungle obchodů. Počítejte s tím, že pokud zvolíte klasické odstíny Vánoc (červená, zlatá, zelená, bílá aj.), najdete celkem snadno množství okouzlujících ozdob, ale nebude to takový adrenalin. Pokud si vyberete netradiční barvičky (fialová, hnědá, černá tyrkysová), bude to divoký hon po tom, co chcete, a v tomto případě se skutečně může dostavit vánoční horečka.

Rada č. 5: Přepněte na vánoční koledy

Poslouchání tohoto žánru se dnes již skoro také řadí do činností pro pamětníky, nicméně má své kouzlo. Bývaly doby, kdy malé děti poslouchaly koledy a u toho se peklo cukroví, zdobil se vánoční stromek nebo rovnou celý dům či byt, balily se dárky, proto na sebe nechte působit tuto nostalgii a při tónu písně „Tichá noc“ si představujte ty nejkrásnější Vánoce z dětství. Klasika stále vítězí, ale hudební možnosti dnešní doby nezahálejí a poskytují posluchačům i jiné příklady vánoční muziky – gospel, koledy nazpívané slavnou osobností nebo dětskými sbory či dalšími známými hudebními tělesy. Zaposlouchejte se a uvidíte, že všechny zlosti okolo padnou a nastanou Vám teprve ty pravé vánoční starosti.

Toto je pouze pár rad pro navození vánoční pohody a veselí, kterých se dost často nedostává. Každopádně je důležité si pamatovat, že Vánoce přichází jen jednou za rok a tento vzácný čas bychom si měli užít všichni bez výjimky v klidu, radosti a štěstí.