Kam vyrazit za nejkrásnějšími vánočními trhy v Evropě?

O kouzlu zimy se dá jen těžko polemizovat – vzduch je sám o sobě plný kouzel a pohádek. Vůně mandarinek, girland, poletujících sněhových vloček, vánočních stromků, nakupování dárků a očekávání zázraků. Tradiční vánoční trhy okouzlují svou krásou a slavnostností. Stará města se koupou ve světle luceren a vůni jedlí a mění se v obrovské jeviště pro pouliční umělce a hudebníky. Na každém rohu narazíte na lahodné dobroty a řemeslné výrobky místních řemeslníků. Je to místo, které by měl každý alespoň jednou v životě navštívit.

Norimberk

Veletrh v tomto městě dokonale odráží německý přístup k vánočním tradicím. Kriskindelsmarkt se koná již od 17. století. Starobylé zvyky se zde dodržují s úctou. Trh zahajuje slavnostní zahájení vánočním andělem, který během něj rozdává dětem dárky. Pro dospělé je připravena další tradice – příprava punče Ohnivý zub v obřím sudu. Pak se nalije do misek a rozdá těm, kteří o něj stojí. Mimochodem, Norimberk je ideální pro rodinný výlet – je to jeden z nejklidnějších a nejmírumilovnějších veletrhů v Německu. Určitě ochutnejte švestkového muže, symbol Vánoc ve městě.

Drážďany

Jeden z nejoblíbenějších svátečních trhů se koná v Drážďanech. Celé město jako by zachvátila magická horečka. Šest století se tradice nemění, a tak i v roce 2022 najdete tržiště, kde bude 200 řemeslníků prodávat své výrobky ze dřeva, látek a skla. Můžete zde najít vánoční ozdoby a ručně vyráběnou keramiku.

Kolín nad Rýnem

Do tohoto města se před Vánocemi sjíždějí dva miliony lidí. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších veletrhů v Německu. Před katedrálou na hlavním náměstí je postaven slavnostní vánoční strom a pódium a kolem nich je rozmístěno asi 170 až 180 stánků se suvenýry a občerstvením. Vánoční ozdoby, perníčky a ručně vyráběná keramika místních řemeslníků – odtud neodejdete s prázdnou. Na programu jsou pouliční hudebníci, jesle, představení pro nejmenší, výstavy současných umělců a řemeslníků. Nezapomeňte ochutnat tradiční německé speciality na vánočním trhu, jako jsou klobásky a pečené kaštany.

Berlín

Sami berlínští Němci považují vánoční trh na berlínské Červené radnici za jednu z nejlepších svátečních událostí roku. V první řadě je to rozsah hlavního města. Je to také jeden z 60 nejdůležitějších zimních trhů v Berlíně. V Červené radnici, která je od 19. století sídlem vlády, se konají vánoční a silvestrovské trhy. Organizátoři se snažili zachovat barevnost a design stánků z počátku 20. století. Kromě mnoha stánků se suvenýry, občerstvením a nápoji je veletrh proslulý 600 metrů dlouhým kluzištěm, na kterém si může zabruslit každý turista – cena je 4 eura a pro děti zdarma. Mladší členové rodiny ocení také velkou kontaktní zoo a každodenní betlém. Pokud tedy chcete svým dětem dopřát ty nejkrásnější prázdniny, neváhejte a vydejte se do Berlína.

Vídeň

Pokud jde o Vánoce ve staré Evropě, musíte samozřejmě vyrazit do Vídně. Právě zde najdete kouzelnou pohádku v tónech valčíků a sněhových obrazců. Největší veletrh ve městě se koná na náměstí Maria Theresienplatz. Elegantní jedle, výzdoba, stovky stánků s jídlem a suvenýry – vše je standardní. A pokud je pro vás důležitá architektura, vydejte se na trh u Hohensalzburgu. Nechybí ani tradiční vystoupení pěveckých sborů a dětská představení.

Řím

Hlavní římské náměstí obklopené světoznámými budovami a fontánami je plné stánků s občerstvením a suvenýry od nejlepších řemeslníků (keramika, vyřezávané hračky, masky a loutky). K dispozici jsou betlémy a venkovní loutková divadla. Vyzkoušejte horkou čokoládu, kaštany a samozřejmě pizzu. Dobré na Itálii je, že na rozdíl od Německa trvá sezóna dovolených i v lednu. Mimochodem, nenechte si ujít tradiční dudácký průvod na hlavním náměstí.

Budapešť

Abyste si mohli prohlédnout všechna zajímavá místa v tomto městě, potřebujete podrobného průvodce. Nejznámější veletrh se však koná na náměstí Vörösmarty v centru, hned vedle ulice Fashion Street. U lvího pramene bude postaveno velké pódium, na kterém se bude konat celodenní dětská show a vystoupí zde skupina pouličních hudebníků. Na stejném místě se může konat mistrovský kurz výroby vánočních ozdob. Jinak bude vše při starém – stovky dřevěných stánků a tradiční jídlo a pití. Grilované klobásky, kořeněné svařené víno, bramboráky, maďarská kachna a makové koláče jsou jen některé z nabízených pokrmů.  V radničním parku bude připravena sněhová skluzavka, na které si každý může zasáňkovat. I zde hledejte zimní dům z ledu a sněhu, i když vypadá spíše jako palác. Mimochodem, největší vánoční strom v Budapešti je tradičně umístěn v radničním parku. Pokud hledáte bezplatné kluziště a spoustu rodinné zábavy, nehledejte nic jiného než hlavní náměstí v Obudě. Kromě jízdy na koni vás čekají i představení a bohaté občerstvení.

Na světě je tolik míst, kde se dají slavit Vánoce a Nový rok. Evropa vyniká svou jedinečnou atmosférou, duchem starobylosti a šarmem.