Řešíte, jak zhubnout? Trápí vás nadváha a nevíte si s přebytečnými kily dlouhodobě rady? V následujícím článku si velmi stručně, ale zároveň jasně a dostatečně odborně popíšeme základní principy a vyvrátíme některé mýty, které o hubnutí existují. Nečekejte žádné rady, které vám zviditelní břišní svalstvo během určitého časového intervalu, ale spíše obecný náhled na problematiku, který může být slušným základem vašeho úspěchu.
Kdy hubneme?
Začněme tím nejdůležitějším. Nebudu se zde věnovat sáhodlouhému popisu toho, při jaké intenzitě a typu aktivity vaše tělo začíná odbourávat tukové zásoby. Pro tento článek si postačíme s tím nejzákladnějším. Zní to možná neuvěřitelně, ale všechno, co stačí k tomu, aby vaše tělo začalo hubnout, je dostat váš celkový denní příjem kalorií pod hodnotu jeho denního výdeje.
Každá potravina má totiž určitou energetickou hodnotu vyjádřenou počtem kalorií. Když tuto potravinu sníte, tělo automaticky příjme energii. Tuto energii pak buď přemění ve vašem výkonu různého druhu, anebo ji uloží, díky čemuž přibíráte.
Přesně z tohoto důvodu chce každý nutriční terapeut na své vstupní konzultaci znát váš denní jídelníček a pravidelné aktivity. Na základě nich totiž vypočítá, kolik kalorií byste měli vzhledem ke svému životnímu stylu přijímat.
Jak tedy hubnout?
A nyní, když už chápeme, jakým způsobem naše tělo v tomto ohledu funguje, můžeme se podívat na trochu konkrétnější příklady.
Na základě výše uvedeného existují vlastně dvě cesty, kterými je možné žádoucího efektu – hubnutí dosáhnout. První variantou je snížit váš kalorický příjem pod hodnotu vašeho výdeje. Jednoduše prostě budete méně jíst a díky tomu, že vaše tělo bude dlouhodobě v kalorickém deficitu, budete hubnout. Tato varianta s sebou však přináší určitá negativa, která se projevují například zpomalováním metabolismu nebo ztrátou požadovaného výkonu a energie.
Jako mnohem výhodnější se tedy jeví možnost opačného postupu. Ten spočívá ve zvýšení vaší aktivity a tím i zvýšenému kalorickému výdeji, díky kterému můžeme dostat tělo do deficitu, aniž bychom museli omezovat náš příjem.
Pokud tedy pomineme základy zdravé výživy a to, že nezdravá jídla mají především jiné negativní účinky než přibírání tuku, je možné konstatovat, že hubnout se dá i při konzumaci nezdravých jídel. Pokud jejich energetickou hodnotu dokážete kompenzovat zvýšeným výdejem, máte vyhráno.
Jak zjistit svůj kalorický příjem a výdej?
Pokud neplánujete navštívit odborného poradce (což důrazně doporučuji). Může vám jako částečná náhrada a alternativa postačit trocha píle při hledání na internetu. Stačí si pro každou snědenou potravinu zapisovat její kalorické hodnoty a najít si také kolik kalorií vaše tělo pálí při jaké aktivitě a máte vystaráno.
Samozřejmě je nutné konstatovat, že pokud se chcete vydat směrem zdravého životního stylu, tohle vám rozhodně stačit nebude. Celá problematika zahrnuje mnohem širší obzory a kalorie nejsou z pohledu zdravého životního stravování rozhodně jediné hodnoty, o které byste se měli zajímat.
Výše konstatované je však neotřesitelnými fakty, a pokud vaše tělo nebude dlouhodobě pálit více kalorií, než vy budete přijímat, nikdy nemůžete zhubnout. Je tedy jasné, že bez zaznamenávání tabulkových hodnot jednotlivých potravin, se při shazování kil rozhodně neobejdete. Alespoň v případě, kdy je nehodláte svěřit vašemu nutričnímu terapeutovi.