Jak začít posilovat

Chcete začít posilovat, ale nevíte si rady, jakým směrem se vydat? Máte strach navštívit posilovnu, protože si nejste jistí správností provedení základních cviků? Nebo chcete jen začít cvičit doma, ale nevíte, jaké rozložení cviků zvolit a jak si udržet dlouhodobou motivaci? Připravili jsme pro vás krátký článek, který může na vaše dotazy odpovědět.

Zpevnění těla jako základ

Předtím než se vydáte na svoji první návštěvu posilovny, měli byste nejdříve své tělo nechat zvyknout na určitý způsob zátěže a zpevnit vaše svalstvo. Silný střed těla je například základem pro správné provádění téměř všech cviků.

Než tedy začnete zvedat v tělocvičně železo, měli byste za sebou mít již určitý základ. Ten si vybudujete buď aktivním hraním některého sportu nebo tím, že začnete lehce cvičit cviky s vlastní vahou, ke který můžete dále přidávat postupně zátěž. Možná se vám to zdá nudná varianta, ale opak je pravdou. Vaše tělo navíc bude na podněty ze cvičení reagovat velmi dobře i v nízké intenzitě. Pokud totiž nejste zvyklí cvičit, bude svaly šokovat jakýkoliv impuls a výsledky se zpočátku budou dostavovat i při menší zátěži.

Najměte si trenéra

Řekněme, že tento základ máte již za sebou, anebo, že ho nechcete z nějakého důvodu vůbec absolvovat. V obou těchto případech vám důrazně doporučuji najmout si odborného trenéra. Ten vás naučí nejen základy správných technik, ale také vám nastolí určitý řád a disciplínu, která je základem úspěchu.

Najděte si sparingpartnera

Spousta lidí má s tréninkovou morálkou obrovské problémy. Pokud patříte mezi ně, najděte si partnera, který vás bude motivovat a donutí vás chodit pravidelně na tréninky, na kterých ze sebe vydáte maximum. Ve dvou nebo v celé skupině se rozhodně více vyhecujete a zvládnete předvádět mnohem lepší výkony.

Zaměřte se na stravu a odpočinek

Pokud jste zvládli všechny předchozí body, pravděpodobně berete cvičení do určité míry vážně. K tomu, aby se ale dostavily kýžené výsledky, budete bohužel muset pravděpodobně značným způsobem změnit také svoji obecnou životosprávu. Pokud v posilovně odedřete těžký trénink a pak si zajdete s kamarády na flám, po kterém budete brzy ráno vstávat, vaše tělo se vám svalovými přírůstky neodmění. Myslete na to, že správná strava a dostatečný odpočinek tvoří základ vašeho úspěchu v posilovně.

Čemu tedy věnovat pozornost?

  • Než se vydáte do posilovny, vytvořte si určitý základ pomocí cviků s vlastní vahou
  • Zaplaťte si za kvalitního trenéra
  • Vyhledejte si tréninkového partnera
  • Věnujte pozornost správné stravě a regeneraci