5 rad, jak snadno ušetřit za jídlo

Nejen v období okolo Vánoc mnozí z nás pociťují, že na účtu je trochu víc prázdno, než by nám bylo milé. Každý měsíc tak řešíme stále dokola to samé – kde by se dala nějaká ta koruna ušetřit. Rada je přitom snadná, šetřeme na jídle. Jak? Tak právě o tom si povíme v tomto článku.

1) Nakupujte podle jídelníčku

Pokud máte možnost, pokuste se sestavit modelový jídelníček následujících dní. Při nakupování tak budete vždy přesně vědět, které potraviny potřebujete, a které jsou v daný  naopak nadbytečné. Navíc už se vám nestane, že by se vám v lednici zkazila brokolice, nebo nějaká jiná pochutina. Dobré je, že předem vytyčený jídelníček vám usnadní i proces vaření!

2) Do obchodu choďte jen s plným žaludkem!

To nejhorší, co můžete udělat, je nakupovat o hladu. Všechno jídlo vám bude připadat tak lákavé, že než se nadějete, budete mít plný košík zbytečností. Je totiž pravda, že do jisté míry jíme očima, doma tak určitě budete mít celou řadu ne úplně zdravých potravin, které by vás běžně ani nenapadlo koupit. Právě z tohoto důvodu je dobré se před každým nákupem posilnit svačinou.

3) Zkuste on-line služby

Novinkou na trhu jsou tzv. on-line nákupy, které ušetří nejen vaši peněženku, ale i váš čas, a v neposlední řadě nervy. Kromě samotného nákupu ušetříte také za cestu do obchodu a zpět, potraviny si vyberete v klidu vlastního obývacího pokoje a budete mít dobrý přehled i o slevách a různých akcích, které by vám přímo v obchodě mohly uniknout. Vyzkoušejte to alespoň jednou, třeba tomu přijdete na chuť.

4) Nakupujte 1x týdně

Pokud jste zvyklí dělat jeden veliký nákup za měsíc, nejspíš utratíte více peněz. Jednak si nebudete úplně jistí tím, co všechno budete na měsíc potřebovat, především ale budete vkládat do nákupního košíku i řadu potravin, které se nakonec bohužel zkazí. Příkladem může být třeba ovoce a zelenina – položte si důležitou otázku: Opravdu vám doma vydrží čerstvé celý měsíc?

5) Porovnávejte množství, ne ceny

Proč je jedno balení sýru o tolik levnější, než druhé, když krabička vypadá zhruba stejně veliká? Nejspíš to bude proto, že obsahuje menší množství produktu. Přesně z tohoto důvodu se příliš nevyplatí porovnávat ceny za balení, ale ceny za jednotky (např. za 100 gramů). Výhodou je, že u produktů bývá tato cena někdy přímo uvedena, stačí se jen dobře dívat.

Tip na závěr: Pokud i navzdory našim radám utratíte víc, schovejte si účtenku. Ta vám pomůže odhalit, zda jste si jen dali nereálný cíl, nebo zda jste se opravdu nechali unést.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *