Jak vypěstovat vlastní avokádo

Avokádo se může pochlubit neustále rostoucí popularitou, a to zejména díky obsahu zdraví prospěšných vitamínů a minerálů. Patříte-li navíc i k milovníkům pokojových rostlin, potěší vás avokádo hned dvojnásobně. Z pecky lze totiž poměrně snadno vypěstovat novou rostlinu. Vystačíte si se skleničkou a dřevěnými párátky. Jak na to?

Výběr ideálního plodu

Začátkem úspěchu je správná volba samotného plodu. Avokádo by mělo být tak akorát zralé. Poznáte to jemným zmáčknutím. Pokud je plod na omak tvrdý, není ještě dostatečně zralý. Naopak přezrálé avokádo je až kašovitě měkké, lze jej velmi snadno promáčknout. Při rozkrojení by správně zralé avokádo mělo mít barvu do žluta a dužinu lze snadno oddělit od slupky.

Příprava pecky ke klíčení

Již jste vybrali a v ruce držíte perfektně zralé avokádo. Nyní je potřeba plod opatrně rozříznout. Snažte se nepoškodit pecku. Je-li avokádo opravdu zralé, půjde to snadno. Pecku následně důkladně omyjte od zbytků dužiny a osušte. Můžete ji i oloupat, není to však nutnost. Po stranách pecky umístěte ve zhruba stejných rozestupech dřevěná párátka tak, aby směřovala vzhůru zhruba pod úhlem 45°. Lze je zapíchnout poměrně snadno.

Nachystejte si sklenku s vodou a pecku s párátky do ní posaďte. Špičatější strana pecky směřuje vzhůru, plochá leží ve vodě. Pecka by měla být neustále ponořená alespoň z jedné třetiny až poloviny. Je tedy třeba často kontrolovat hladinu vody ve sklenici, případně ji dolít. Skleničku mějte umístěnou při běžné pokojové teplotě.

Čekání na první kořínky

Po umístění pecky do skleničky nás čeká nejnapínavější část celého procesu a test naší trpělivosti. V řádu několika týdnů (někdy dokonce až měsíců) pecka praskne. Vytvoří tak místo pro růst kořínků. Pecku nechte ve sklenici tak dlouho, dokud se kromě kořínků neobjeví i stonek s několika malými lístky. Platí, že trpělivost avokádo přináší.

Přesazení

Roste-li vám avokádo doslova jako z vody, můžete vytáhnout párátka a opatrně jej přesadit do květináče. Vrchní část pecky by měla vyčnívat z hlíny.

Následná péče

Zeminu udržujte neustále mírně vlhkou. Ideální k zalévání je odstátá dešťová voda. Chcete-li, aby se vám rostlinka rozrůstala, nezapomeňte ji pravidelně zaštipovat. Plodit začíná takto vysazené avokádo nejdříve za pět až sedm let. Do té doby máte však originální pokojovou rostlinu, kterou jste si navíc vypěstovali úplně sami!