Jak vybrat postel

Jednou z nejdůležitějších věcí v bytě či rodinném domě je rozhodně postel. V posteli tráví velká většina z nás téměř čtvrtinu celého dne. Jedná se o osobní prostor, ve kterém se musíte cítit příjemně. V žádném případě byste neměli podcenit její výběr, protože zdraví spánek je základ, proto je důležité dbát na maximální pohodlí vaší postele.

V prvé řadě jsou tím nejdůležitějším samozřejmě vaše finance. Od nich se pak můžete „odpíchnout“ a vybírat postel přesně v dané cenové kategorii. Ceny postelí se velmi liší, záleží na její velikosti a účelu. Postel a matrace se většinou kupují samostatně.

Účel a rozměr postele

Důležité je vědět pro koho postel vybíráme. Pro jednotlivce nebo pro dvojici, pro děti nebo dospělé. V tomto ohledu se pak zaměříme na velikost postele. Pro děti můžeme kromě klasické postele zvolit palandu nebo patro.

Rozměr postele je úzce spjat s jejím účelem. Manželské lůžko by mělo mít velikost šířky 180 nebo 160 cm a délku standardně 200 cm. Dětská postel může být tedy menší. Šířka stačí bohatě 60 – 80 cm.

Základem je matrace

Pokud chcete klidně a zdravě spát, je důležité pořídit kvalitní a pohodlnou matraci. Pěnové matrace jsou levně, ale mají životnost pouze 4 až 5 let. Jejich výhodou je, že dobře odvádějí vlhkost, ale nevýhoda spočívá v usazování prachu a nečistot. Cena pěnových matrací je kolem 2 000 – 10 000 Kč.

Další jsou matrace latexové, které kombinují přírodní a syntetický latex. Jsou velmi pružné, proto se po stlačení snadno vrátí do původního stavu. Jsou vhodné i pro alergiky. Tyto matrace jsou o něco dražší, můžete je pořídit za 7 000 – 14 000 Kč.

Pokud hledáte opravdu kvalitní matraci, budete si muset připlatit. Nejvhodnější jsou pružinové matrace, které mají nejen dlouhou životnost, ale jsou vhodné i pro naše zdraví (například nervový systém). Tyto matrace navíc nepřitahují prach a jsou dobře recyklovatelné. Jejich cena je o něco vyšší, začíná na 4 000 a končí až u 30 000 Kč.

Nezapomínejte na rošt

Abyste mohli matraci někam umístit, potřebujete základ postele, rošt. Laťkový rošt se hodí pro pěnové nebo pružinové matrace. Lamelový rošt má lamely, které se vkládají do rámu pod mírným úhlem. Na tento rošt se hodí pěnové nebo latexové matrace. Zvláštním typem jsou polohovací rošty, které musí být snadno polohovatelné s možností výběru jakou polohu chceme.