Jak vybrat jízdní kolo

V letních měsících mnoho lidí využívá kromě automobilu také jízdní kolo. Tento dopravní prostředek lze využít pro cestu do práce, za zábavou nebo na výlet. Právě výlety jsou nejčastějším způsobem jízdy na kole. Pokud jezdíte často nebo se jezdit chystáte, budete rozhodně potřebovat kvalitní kolo, které bude pohodlné a nepoškozené.

Než se pustíte do výběru jízdního kola, zaměřte se na finanční prostředky, za které chcete kolo pořídit. Rozmyslete si, jak často a kde bude na kole jezdit (silnice/cyklostezky, horský terén), což rozhoduje i o typu kola (silniční, horské, městské…). Důležitá je také velikost a výška kola.

Typy jízdních kol

Elektrokolo

Elektrokola jsou trendem dnešní doby. Na nabitou baterii lze ujet až stovky kilometrů. Výhodou je, že na elektrokole nemusíte vyvíjet značnou námahu. Jsou také vhodná na dojížďku do práce nebo na výlet (po silnici i po horském terénu).

Dětské kolo

Kolo pro děti má díky menším rozměrům i menší hmotnost. Je vhodné na každodenní nebo příležitostné ježdění a hodí se i ho lehkého terénu. Tyto kola se vybírají dle velikosti dítěte od 2 do 14 let.

Horské kolo

Tento typ jízdních kol je vhodný především do terénu, nicméně se dají využít i na silnici. Nejlépe využitelná jsou na trasách vedoucí z části po silnici a z části po terénu (lesy, louky, polní cesty,…).

Silniční kolo

Silniční kola se oproti horským hodí spíše na silnici a cyklostezky, které nevedou složitým terénem. Vynikají lehkou konstrukcí. Vhodné jsou na vyjížďky na výlet nebo na každodenní jízdu do práce.

Městské kolo

Městská kola se využívají hlavně na dojížďku do práce nebo do obchodu. Určena jsou pro městské využití, proto nejsou vhodná na dlouhé vzdálenosti. Jsou jednoduše ovladatelná a málo náročná na údržbu.

Cenová kategorie kol

Pokud sháníte jízdní kolo, měly byste vědět, v jakých cenových hladinách se pohybují jednotlivé typy. Elektrokola mají vlastní pohon a proto jsou také ve vyšší cenové kategorii. Elektrokolo pořídíte od 11 000 Kč do zhruba 45 000 Kč.

Pokud vybíráte kolo pro vaše dítě, nebudete muset sahat zas až tak hluboko do kapsy, protože tento typ se pohybuje v rozmezí 1 700 Kč až 12 000 Kč. Cena se odvíjí především od velikosti kola.

Horská kola mají cenové rozpětí značné. Ty nejlevnější stojí zhruba 5 000 Kč. Dražší kola pořídíte třeba až za 40 000 Kč. S horskými koly souvisí i kola silniční. Ta jsou oproti horským vhodná na silnici a jejich cena je také velmi rozdílná. Ta nejlevnější se dají pořídit již od 4 900 Kč. Nejdražší silniční kola stojí 15 000 Kč až 21 000 Kč.

Kola vhodná do městského provozu jsou cenově relativně na příjemné úrovni. Městské kolo se dá pořídit v rozmezí 6 000 Kč až 12 000 Kč.