Jak ušetřit za vodu

Platby za vodu mohou výrazným způsobem zatěžovat vaše rozpočty. Pokud špatně hospodaříte, proděláte peníze, které můžete dlouhodobě využívat k jiným účelům a získat z nich různé benefity. V následujícím článku se podíváme na některé tipy, které vám mohou ke snížení částek utrácených za vodu pomoci.

Kupujte úsporné spotřebiče

Možná se vám tato rada nezdá jako klíčová, ale neúsporné spotřebiče přinášejí podstatnou část vaší spotřeby vody. Ať už se jedná o pračky nebo myčky nádobí, staré technologie jsou výrazně méně úsporné a zatěžují váš rozpočet. V dnešní době musí být obdobné spotřebiče vybaveny energetickými štítky, které poměrně přesně vyjadřují předpokládanou spotřebu a vy si tam můžete udělat detailní představu o jejich úspornosti. Snažte se, pokud možno nahradit staré spotřebiče moderními a vyvarovat se zbytečným prodělkům.

Sprchujte se

Využívání sprchy je podstatně ekonomičtější než napouštění vany. Pokud pravidelně použijete sprchu místo napuštěné vany, můžete ušetřit výraznou část spotřebované vody. Kromě těchto nákladů navíc uspoříte také za energii, která je nutná k ohřevu vody, takže se ušetřené částky multiplikují. Občasná vana vám samozřejmě výraznou díru do rozpočtu neudělá, ale měli byste mít na paměti, že rozdíly jsou opravdu markantní.

Užitková voda

Pokud můžete, snažte se využívat dešťovou vodu nebo vodu z vlastní studny, která není pitná pro užitkové účely. Mytí auta nebo zalévání rostlin na zahradě jsou položky, které se v případě využívání pitné vody výrazně prodraží. Snažte se proto co nejvíce využívat alternativní zdroje.

Mějte přehled o výdajích

Pokud se snažíte šetřit za vodu, mějte pod kontrolou vaši spotřebu. Snažte se průběžně zaznamenávat, kolik vody jste spotřebovali a mít přehled o tom, které činnosti a aktivity vaši spotřebu navyšují tak, abyste mohli tyto výdaje omezit.

Zajistěte nechtěný únik

Velkou část výdajů za vodu mohou kromě výše zmíněných problémů tvořit také nechtěné úniky. Především se jedná o kapající kohoutky, protékající záchody nebo špatně utěsněné potrubí. V těchto případech se utracené částky načítají velmi pomalu, ale v dlouhodobém horizontu přinášejí pro váš rozpočet výraznou zátěž. Buďte proto obezřetní a dbejte na správné zajištění všech možných úniků.