Jak se zbavit zlozvyků, které zatěžují vaši peněženku

Každý z nás jistě utrácí pravidelně určitou část vlastního rozpočtu za položky, jejichž pořízení není zcela nezbytné. Pokud se snažíte tyto výdaje eliminovat, ale nevíte si rady, jakým způsobem to učinit, připravili jsme pro vás v následujícím článku několik jednoduchých rad.

Identifikace je klíčová

K tomu, abyste byli schopní eliminovat vysoké náklady, které jsou nežádoucí, je nutné získat přehled o tom, kolik za jednotlivé aktivity vůbec utrácíte. Snažte se tedy mít své výdaje pod kontrolou a vše si detailně zaznamenávat. Kromě toho, že se vám podaří zjistit, za co nejvíc utrácíte, může tato aktivita působit také motivačně. Pokud uvidíte výšku svých výdajů na papíře, jednodušeji si uvědomíte, jak vysoké jsou a budete motivováni k jejich eliminaci.

Představte si, co jste za utracené peníze mohli získat

Pokud máte hodnotu těchto výdajů zdárně vyčíslenou, pravděpodobně budete nemile překvapeni nad jejich hodnotami. Dobře fungujícím motivačním prvkem bývá přepočet utracených peněz na produkty, které byste za ně mohli v případě úspor získat. V případě kouření, pití alkoholu nebo jiných pravidelně opakovaných aktivit, můžete při dlouhodobé abstinenci ušetřit i několik tisíc a užít si za ně například pohodovou dovolenou nebo koupit nové vybavení do bytu.

Myslete na své zdraví

Velká část zlozvyků spojených s nadměrným utrácením, je spojena také s negativními zdravotními následky pro vaše tělo. V tomto případě by vás kromě peněz měla motivovat také touha po zdravém životním stylu. Vaše zdraví by mělo být vždy na prvním místě, ještě před finančními náklady a pokud pro vás našetřené peníze nepředstavují dostatečnou motivaci, zdravotní aspekty by mohly být silnějším argumentem.

Najděte si jiné, méně nákladné alternativy a koníčky

Většina zlozvyků spojená s utrácením vysokých finančních částek se váže k určitým často opakovaným aktivitám. Pokud si jich jste dostatečně dobře vědomi, většinou nebývá velkým problémem jejich nahrazení jinou aktivitou, která je méně nákladná. V případě některých závislostí je pak vhodné uvažovat nad nalezením vhodného koníčku, který vyplní volné chvíle a eliminuje sklony k nežádoucí útratě.