Jak ušetřit při nákupu vánočních dárků

Blížící se Vánoce nepřinášejí jen radost. Mnoho lidí každoročně řeší problém, kde vzít na vánoční svátky peníze. Z čeho zaplatit sváteční výzdobu, rodinnou večeři, ale zejména kde vzít peníze na vánoční dárky pro své blízké. Následující doporučení Vám pomůžou nezaplatit při nákupu vánočních dárků zbytečně peníze navíc.

Při výběru dárků se domluvte

Jistě jste již ve své rodině a nebo u známých zažili situaci, kdy se sejde při oslavě vícekrát stejný dárek. A totéž se děje i na Vánoce. Většina obchodů sice umožňuje věci vrátit, ale vzrůstají náklady na poštovné, případně dopravu vracené věci. Včasná domluva mezi rodinnými příslušníky je jistě lepší možnost, než když tchyně rozbaluje pod stromečkem již třetí napařovací žehličku.

Porovnávejte ceny zboží na internetu i v prodejnách, nepodléhejte reklamě

V době internetu není nic jednoduššího, než si cenu plánovaného dárku porovnat u různých prodejců. Pokud nechcete nakupovat přes internet a upřednostňujete osobní přístup kamenné prodejny, vyplatí se navštívit více prodejen a porovnávat ceny. Pokud nelpíte na konkrétní značce, můžete ušetřit koupí obdobného výrobku u jiného dodavatele. Pozornost věnujte také ceně za dopravu či poštovné.

Sledujte akce a výprodeje

I v předvánočním shonu se vyplatí udělat si čas na sledování akčních letáků a výprodeje. Při troše štěstí se třeba zrovna ten Váš výrobek podaří zakoupit za nižší cenu, než je obvykle na trhu. Toto doporučení se osvědčuje zejména u elektroniky a oblečení, případně knížek.

S nákupem počkejte po Vánocích

U dárků, kde se předpokládá po vánočních svátcích prudké snížení ceny, je skoro škoda nakupovat dárek jen proto, aby byl pod stromečkem. Zklamání dotyčného lze zabránit jednoduchým trikem. Pod vánoční stromeček mu dejte nazdobenou poukázku na očekávaný dárek, ale skutečný nákup proveďte až v lednu. Obdarovaný se bude moci déle těšit na dárek a ještě ocení úsporu, pokud již nevěří na Ježíška.

Neberte si půjčky na výhodné nákupy

Nakupujte pouze dárky přiměřené Vašim finančním možnostem. Jistě nikdo z Vašich blízkých nechce, abyste se nákupem dárku dostali do finančních problémů. Pokud toužíte věnovat dražší dárek, tak si na něj napřed našetřete. Také se můžete domluvit v širším příbuzenstvu a na dárek se složit. Nebo místo celého dárku můžete dát obdarovanému pouze příspěvek. I peníze můžou pod stromečkem potěšit, pokud je  zabalíte originálně a s láskou.

Potěší i maličkost

Nezapomínejte hlavně, že Vánoce nejsou jen o dárcích. Pokud Vaše finanční situace není zrovna příznivá, potěší i maličkost za pár korun, klidně doma vyrobená. Stejně tak pokud si nejste jisti výběrem konkrétního dárku, je malá pozornost a nazdobená obálka s penězi elegantním řešením. Důležité je dárkem potěšit. Pokud se to podaří, je jeho hodnota nevyčíslitelná.