Podzimní dekorace pomalu mizí z obchodů a nahrazují je stromečky a elektrická světélka. Vánoce se blíží. Svátky míru a pokoje jsou ale i svátky, které značně zatíží naši peněženku. Jídlo, výzdoba a v neposlední řadě dary, to vše něco stojí.
I když konzum je všudypřítomný, Vánoce jsou především o tom, že chceme potěšit své blízké. Nemůžeme je proto jen tak ošidit. Jen minimum lidí nekupuje žádné vánoční dárky. Se šlapající ekonomikou a vysokou zaměstnaností lze očekávat, že Češi budou letos utrácet více než loni, kdy průměrné náklady za vánoční veselí činily 10 000 Kč.
Co když ale nepatříme mezi ty šťastnější a máme zrovna hluboko do kapsy? Nabízíme pár jednoduchých tipů, jak na Vánoce trochu našetřit:
- Sepište si ceny všech darů, které chcete koupit. Až přijdou různé předvánoční akce, budete vědět, jestli je jejich hodnota skutečně nižší než se běžně nabízí.
- Každý den si odkládejte menší částku, např. 50 Kč. Výdaje na poslední chvíli vás tak nezaskočí.
- Nakupujte trvanlivé potraviny dopředu, když jsou ve slevě. Poté si je schovejte, abyste mohli do sytosti péct a vyvařovat na sváteční tabuli.
- Bydlíte-li blízko hranic, zjistěte si, zda není stejné zboží levnější v zahraničí, třeba v Německu. Často může být i lepší kvality.
- Zkuste si na pár týdnů odříct „drobná potěšení“, jako jsou sladkosti, káva v kavárně nebo pravidelná zastávka v hospůdce. Kromě toho, že vám zůstane menší obnos v kapse, můžete se pokusit změnit špatné návyky ještě před novoročním předsevzetím.
- Ruční výrobky mohou potěšit mnohem více než kupované dárky. Na výrobu budete pravděpodobně potřebovat čas, začněte proto co nejdříve.
- Alternativně můžete vytvořit „poukázky“ na svůj čas – na pohlídání dětí, úklid. V případě krize můžete slíbit koupi vysněného dárku v povánočních výprodejích, až budete mít na kontě výplatu za další měsíc.