Jak správně vybrat zimní pneumatiky

Chladné dny znamenají především pro motoristy nejrůznější starosti ohledně automobilu, jeho provozu a údržby. Jednou z nejdůležitějších povinností každého motoristy je mít v zimních měsících dostatečně kvalitní pneumatiky na svém vozidle. Zákonná úprava vyžaduje pneumatiky určené pro zimní období s minimálním vzorkem 4 mm. Jak ale vybrat pneumatiky, které jsou pro zimní provoz vhodné?

Kvalita především

Pneumatiky jsou důležitou součástí automobilu a rozhodně bychom neměli při výběru šetřit. Přece jen jde o něco, co nám může v případě náledí i zachránit život. Při výběru se tedy nejvíce zaměříme spíše na známé značky evropské či „západní“ produkce a ne na levnější čínské značky. Jistým směrodatným zdrojem při výběru nám mohou být různé testy pneumatik. Pokud v testu určitou značku vůbec nenajdeme například mezi dvaceti doporučenými, neměli bychom pneumatiky této značky kupovat.

Datum výroby aneb DOT

Podařilo se vám sehnat kvalitní značkové pneumatiky za extrémně výhodnou cenu? Dávejte si pozor na stáří pneumatiky. Každá pneumatika má vyznačeno tzv. číslo DOT, jehož poslední čtyřčíslí označuje týden a rok výroby. Takže například DOT 2318 bude označovat výrobu ve 23. týdnu roku 2018. Snadno si takto můžete zkontrolovat, že vámi vybrané pneumatiky nejsou staršího data výroby. Obecně dle odborníků lze říci, že bychom neměli používat pneumatiky starší tří let. Pokud bychom používali pneumatiky staré okolo 10 let, je to již vyloženě nebezpečné.

Rozměry pneumatik

Stále poměrně malá část řidičů ví, že na svém voze může mít pouze pneumatiky určitých rozměrů a parametrů, což se týká i použitých disků. Povolené rozměry disků i pneumatik jsou vždy uvedené v technickém průkazu vozidla. Přestože je tento údaj pouze ve velkém technickém průkazu a případná silniční hlídka tedy nemůže zjistit, jaké disky a pneumatiky máte správně používat, přesto dbejte na použití správného obutí vozidla. V případě automobilové nehody, kterou ani sami nemusíte způsobit by vás toho odhalení ze strany likvidátora pojistné události mohlo velmi mrzet a mohli byste přijít o své peníze, zcela zbytečně. Samozřejmé je také to, že auto na nevyhovujících kolech neprojde u STK.

Závěrem

Při výběru a koupi bychom měli myslet nejen na zákonné povinnosti, ale také a především na vlastní bezpečnost. Na kvalitním zimním obutí našeho automobilu opravdu není vhodné šetřit. Odměnou vám bude klidnější a bezpečnější pocit při každí jízdě automobilem v zimním období.