Jak si najít novou práci?

V práci vám každá minuta připadá jako hodina, nijak se nerozvíjíte, vaše ambice nejsou naplněné nebo už nemůžete vystát šéfa. Proč tedy zůstávat? Vždyť na trhu práce je tolik nabídek! No, ale jak z nich vybrat? A co vás vlastně bude bavit? Poradíme vám, jak neskočit z bláta do louže a najít si opravdu dobrou práci.

Jak si najít práci, která mě bude bavit?

V první řadě je nutné rozmyslet si, co vlastně chcete dělat. Zkuste si položit pár otázek:

  • Co vás baví?
  • Nemůžete se živit jedním ze svých talentů nebo koníčku?
  • Která část dne je pro vás nejproduktivnější?
  • Jste komunikativní? Nebo raději pracujete sami?
  • Jaké je vaše požadované platové ohodnocení?
  • Jste ochotni dojíždět?

Na všechny tyto otázky si odpovězte pravdivě, bez slevování na nárocích. Ideální je si odpovědi napsat, ne jenom v duchu říct – uděláte si tak v nich mnohem lepší přehled. Navíc se k nim můžete vrátit třeba za týden a reflektovat si, jak se vaše názory změnily. Ty nejstálejší pak budou ty směrodatné.

Po zodpovězení těchto otázek se vám bude snáze vybírat obor, ve kterém chcete pracovat, ideální pracovní doba i prostředí výkonu práce (například méně sociálním z nás v open-space kanceláři dobře nebude, extroverti si toto prostředí naopak náramně užijí).

Kde hledat?

Už jste si vybrali obor, teď šup na trh! Inzeráty s nabídkou pracovních pozic najdete na mnoha místech. Můžete se podívat na internetové portály jako je Jobs.cz nebo Práce.cz, zajít do agentury jako je například ManPower, nebo i na Úřad práce. Spoustu inzerátů je k mání i na sociálních sítích, například Facebooku, nejčastěji ve skupinách. Dále můžete využít čistě profesní sociální síť LinkedIn, kde vás také na základě vašeho profilu mohou kontaktovat zaměstnavatelé.

Zjistěte si atmosféru pracoviště

Slyšeli jste již o webové aplikaci Atmoskop.cz? Zkuste si do něj zadat firmu, do které se chystáte poslat životopis. Pokud ji tam někdo již hodnotil, ukáže se vám, jaký je ve firmě kolektiv i mnoho dalšího. A to se vyplatí zjistit před podepsáním pracovní smlouvy.

Pokud všechny tyto kroky podniknete, máte velkou šanci najít práci, která vás bude doopravdy bavit. Dejte také na svůj instinkt – pokud se vám na pohovoru firma nebude zdát, nejspíše se do ní po nástupu nezamilujete. Držíme palce!