Jak ušetřit místo v malém bytě?

Čím menší je místnost, tím obtížnější je do ní umístit veškerý nábytek a věci. Je samozřejmé, že majitelé malých bytů si vždy kladou otázku: Jak ušetřit místo v malém bytě? Shromáždili jsme nápady, jak ušetřit místo v malém bytě.

Jak ušetřit místo v malém bytě

Zkuste se na všechny místnosti (včetně koupelny a chodby) podívat novýma očima a zjistit, které prostory zůstávají nevyužité. Existuje několik triků, jak z malého bytu vytvořit funkční a stylový obytný prostor.

Využití těžko přístupných míst

Stačí zvednout hlavu a odhalit nevyužitý prostor. Lidé žijící v bytech s vysokými stropy si samozřejmě mohou v prvním patře vytvořit prostor na spaní nebo malou šatnu.

Ale co majitelé bytů s normálními stropy? I oni mohou využít užitečný prostor. Například nad vstupní dveře v koupelně můžete umístit věšák na ručníky.

Pokud máte v bytě schodiště, rozhodně by mělo sloužit nejen svému přímému účelu. Ideální možností je přeměnit celou spodní část konstrukce na hlubokou skříň. Spousta polic a zásuvek je skvělým úložným prostorem pro všechny důležité (i méně důležité) věci.

Dalším způsobem, jak šetrně využít prostor, je umístit police a nábytek do rohu. Majitelé často nechávají rohy volné a ignorují je. Ve skutečnosti jsou to však místa, díky nimž se prostor může zdát méně přeplněný. Rohové police jsou mnohem prostornější než běžné police. Můžete je použít jak pro vytvoření správné atmosféry a prezentaci suvenýrů a dekorativních předmětů, tak pro uložení věcí.

Odstraňte nepořádek

Jarní úklid není jen na jaře! Nejjednodušším nápadem, jak ušetřit místo v malých bytech, je často uklízet. Čím méně věcí budete mít, tím větší bude váš byt! Než se pustíte do plánování a navrhování bytu, začněte odstraněním nepotřebných věcí.

Zkuste minimalistický design

Základními prvky minimalistického bytu jsou jasné linie a nedostatek nepořádku. Nadměrné množství povrchových úprav zmenší váš už tak malý obytný prostor, proto do něj zakomponujte tento moderní design bytu, abyste jej využili co nejlépe.

Vyberte si polootevřený nábytek

Nedovolte, aby hustý a objemný nábytek bránil přirozenému světlu nebo pohybu! Police na knihy, komody, noční stolky a další částečně otevřené kusy vytvářejí ve vašem studiu pocit prostornosti a ponechávají prostor pro prázdné místo.

Malování stropů a stěn na bílo

Dalším oblíbeným trikem je použití neutrálních barev na stěnách, podlahách, stropech, lištách a čalounění nábytku. Tóny, jako je smetanová nebo béžová, vytvářejí iluzi zvětšujícího se prostoru a mohou také rozjasnit místnost tím, že odrážejí světlo. Tmavé barvy v malém prostoru pohlcují světlo, takže se místnost zdá menší. Vždy však můžete přidat střípky jasných barev pomocí čalouněného nábytku nebo obrazů na stěnách, aby nepůsobil příliš banálně a nevýrazně.

Instalace plovoucích polic nebo úložného prostoru

Nábytek nemusí vždy stát na podlaze. V závislosti na tom, jak robustní jsou vaše stěny, můžete na stěnu namontovat závěsné police, skříňky nebo televizory a uvolnit tak cenné místo na podlaze.

V domácích kancelářích může být užitečné zavěsit drobné předměty na nástěnné lišty, protože budete mít na stole více místa a nebude tak přeplněný. Jen nezapomeňte zkontrolovat, co je za zdí, než začnete všude vrtat díry. Věnujte například pozornost kabelům a správně je vyměřte, aby nepůsobily rušivě.

Úspora místa pomocí nábytku

Vyhněte se velkému množství interiérového vybavení. Faktem je, že malá plocha neumožňuje instalovat je všechny, a zachovat tak útulnost a stylový vzhled bytu.

Nejjednodušší je vyhnout se zbytečným položkám. Potřebujete konferenční stolek, komodu, pohovku a postel? Například rozkládací pohovka může nahradit dva masivní kusy nábytku. Přes den můžete vytvořit stylovou pohovku, která bude vítat hosty, a v noci pohodlnou a prostornou postel.